Anasayfa Bebek Hastalıkları ASD – Atrial Septal Defekt Belirtileri ve Tedavisi

ASD – Atrial Septal Defekt Belirtileri ve Tedavisi

250px-atrial_septal_defect-enASD yani Atrial Septal Defekt, kalpte delik olarak adlandırılan hastalıklardan en bilinenlerden biridir. Delik bu kez, kalp kulakçıklarını ayıran duvar üzerinde yer alır. Hemen hemen bütün ASD (Atrial Septal Defekt) vakaları, tabii eğer zamanında saptanırsa, başarıyla tedavi edilebilmektedir.

ASD Nedir? Atrial Septal Defekt Nedir?
ASD, Atrial septal defekt denen bu durum kalbin atrium denen kulakçıkları arasında bulunan septum adlı bölmede delik oluşmasından dolayıdır. Sol kulakçıktaki oksijence zengin kan delik yoluyla sağ kulakçıktaki oksijence fakir kanla karışmaktadır. Böylece sağ kulakçığa hem damarlar yoluyla doğal yoldan kan gelirken hem de sol kulakçıktan delik yoluyla kan dolmaktadır. Ortaya çıkan fazla hacimli kan, sağ kulakçıktan da sağ karıncığa; sağ karıncıktan da kalbe doğru pompalanır. Kalbe fazla hacimli kanı pompalamak zamanla hem sağ karıncığın kalınlaşıp büyümesine neden olur hem de akciğer atardamarlarının basıncında artışa sebep olabilmektedir.

ASD’de (Atrial Septal Defekt) delik boyu küçük, orta veya büyük olabildiği gibi, yeri de bu bölmenin değişik bölgelerinde olabilmektedir. ASD’nin belirtileri deliğin bulunduğu yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi de bu faktörlere bağlı olarak elbetteki değişiklikler göstermektedir.

ASD bazen çok karmaşık kalp anomalilerinin bir parçası olarak da görülebilmektedir. Kızlarda erkeklerden daha fazla görülmesinin nedeniyse henüz bilimsel olarak saptanamamıştır.

ASD (Atrial Septal Defekt) Nedenleri Nelerdir?
ASD’nin (Atrial Septal Defekt) henüz kesin bir nedeni bilinememektedir. Emriyonun kalbi gelişirken karşılaştığı bazı ilaç, ışın, alkol vb. ile ASD olabileceği varsayılmaktadır. ASD ile birlikte seyreden bazı genetik anomalilerin de olduğu bilinmektedir ancak her ASD’de bu genetik anomaliler görülemeyebilmektedir.

ASD, Atrial Septal Defekt Belirtilieri :
Daha önce de söylediğimiz gibi ASD’nin (Atrial Septal Defekt) belirtileri deliğin yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Çoğu vakada hastada hiçbir belirti görülmemetedir. Büyümesi, gelişimi normal olup atlar zıplar. Peki bu vakalarda tanı nasıl konur? Rutin muayenelerde kalpte üfürüm duyulması ile ASD’den şüphelenilip yapılan tetkiklerle ancak tanı konulabilmektedir.

Ancak ASD (Atrial Septal Defekt) daha genişse, kalpte basınç ve hacim yüklenmelerine neden olarak aşağıdaki belirtileri vermeye başlar:

  • İştahsızlık, kilo alamama,
  • Sık nefes alma, nefes darlığı,
  • Çabuk yorulma,
  • Sık akciğer enfeksiyonları (mesela zatüre)

ASD, Atrial Septal Defekt Teşhisi Nasıl Konulur?
Hemen her vakada olduğu gibi kalpte üfürüm duyulursa pratisyen hekim veya çocuk doktoru üfürümün yeri, şiddeti vs göz önüne alarak hastayı eko yapılması için kardiyoloğa gönderip göndermeyeceğine karar verir. Kalp hastalığından şüphe edilirse göğüs filmi alınır, EKG çekilir ve ekokardiografi çekilmesi gerekebilir.

ASD, Atrial Septal Defekt Tedavisi :
Tedavi, ASD Atrial Septal Defekt tanısı konduğu andaki hastanın yaşı, ASD Atrial Septal Defekt büyüklüğü ve kalbin durumuna bağlıdır. Bebekken yakalanan çok küçük ASD’ler Atrial Septal Defekt kendiliğinden kapanır ve ameliyat gerekmez. Daha büyük ASD’ler Atrial Septal Defekt kalp kateterizasyonu ile kapatılabilir. Açık cerrahi gerekmeksizin, kateterle kasık damarlarından girilerek deliğin kapatılması mümkün olabilmektedir. ASD Atrial Septal Defekt tedavisinde nadiren açık kalp cerrahisi gerekebilir.

Kaynak: Uzman Doktor Erdem UZUNOĞLU

Bu yazı, Bebekvegebelik.com sitesi için, asd nedir, asd belirtileri, asd tedavisi, asd sekundum, atrial septal defekt nedir, atrial septal defekt belirtileri, atrial septal defekt tedavisi, atrial septal defekt sekundum, atrial septal defekt ppt, atrial septal defekt asd, atrial septal defekt ameliyatı, kalpte delik belirtileri, kalpte delik tedavisi, kalpte delik ameliyatı hakkında genel bilgi vermek amacı ile yayınlanmıştır. İzinsiz kopyalanması ve kaynak göstermeden başka site ve medya araçlarında kullanılması yasaktır.

1 yorum

  1. merhaba

    oğlumda ilk doğduktan sonra asd atrial septal defekt olduğu bilgisi verildi ancak ameliyat ile tedavi değil zamanla düzeleceği söylendi.

Yorum Yazın