Anasayfa Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi – 4. Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi – 4. Ay Bebek Gelişimi

ay-ay-bebek-gelisimiBebeğiniz artık “yeni doğan “sınıfından çıkmış sayılır.Her geçen gün fiziksel olarak gelişimi de hızla devam etmektedir. Kafasının arkasındaki bıngıldak artık kaybolmuştur, ön taraftakinin kaybolması ise bazı durumlarda 1.5 yaşını bulabilir. Saçlarının rengi ve şekli de bu aydan itibaren değişmeye başlayacaktır. Siz fark etmemiş olabilirsiniz ama geçen birkaç hafta öncesinde bebeklik saçları dökülmüş ,yerine yeni ve kalıcı saçlar çıkmaya başlamıştır. Bu süreç beş altı hafta daha devam edebilir.

Çoğu bebeğin doğduğu zaman gözleri mavi olur bu göz rengi zamanla koyulaşmaya başlar. Eğer 6. ayda bebeğiniz hala mavi gözlü ise, gözlerinin renkli kalacağından emin olabilirsiniz.

Artık fiziksel özelliklerinde de kelimenin tam anlamı ile büyük farklılıklar göreceksiniz.Dördüncü ayın sonunda bebeğiniz başını tamamen dik tutabilir ve karnının üstüne yatarken 90 derecelik açıyla başını yerden kaldırabilir. Ayrıca başını her yöne çevirebilmeyi öğrenmiştir ve sırtüstü yatarken de başını kaldırabilir. Çenesini omuzlarına dayayarak ayaklarına bakabilir.

Bebeğin vücudu da kasları gelişip, güçlendikçe toparlanmaya başlar.yüzü koyun yatarken, tek kolunun üzerinde durup başını kaldırabilir.Bundan sonraki iki-üç ay boyunca beden kısmındaki kaslar daha da kuvvetlenicektir.Bebeğiniz bu ay en azından bir yana doğru dönebilecek; diğer tarafa dönmek istesede biraz daha gelişmesi gerekmektedir.Tam olarak ters dönmeyi şimdilik beceremez.

Bebeğinizi sırtüstü yatırıp ellerini tuttuğunuzda kafasını ve bacaklarını kaldırıp oturmaya çalışıcaktır.Oturma mutluluğuna tek başına erişmese de ufak bir yardımla artık becericek ve bundan büyük keyif alıcaktır! Yine de,sırtından destek vermeniz gerekir, çünkü şu an sadece başını dik tutabilmektedir.Bu ayın sonuna doğru, gövde kasları daha da geliştiği için ufak bir destekle kucağınızda dimdik oturabilecektir.Daha önceleri kucağınızdayken bedeni sizin oturuşunuza göre şekillenmekteydi.Artık oturuşunu kendi kontrol edebilmektedir,sizin fiziksel yapınızın farklı olduğunu artık anlamaya başlamıştır.

Onun en çok hoşuna giden hareketlerden biride tekme atmaktır; bacaklarını elleri ile ayaklarına veya dizlerine dokunabilecek kadar havaya kaldırabilir.İleriki aylarda ise bacakları tüm ağırlığını kaldırabilecek kuvvete erişir.Bu ay bazı bebekler emeklemenin başlangıcı sayılan “yüzme” hareketini de öğrenirler.

Bebeğiniz giderek daha kontrollu hareket etmeye başlar,reflekslerinin çoğuda artık kaybolmuştur(Arama refleksi de bunlara dahildir).Artık neye baktığını ve ne gördüğünü tam olarak bilmektedir.Hareketleri daha akılcı ve daha kontrolüdür.

Doktorunuz bu ay katı gıdalara (yoğurt, kaşık maması, meyva püresi) geçmenizi önerebilir. Bu konuda onun tavsiyelerini uymanız önemlidir.Her öğününe yeni bir gıdayla başlayın ve bunu da yavaş yavaş yapmaya dikkat edin,değişik bir gıdaya hemen geçmeyin. Böylece bebeğiniz yeni tatlara alışmış olucak hem de herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını doktoru ile birlikt rahatlıkla gözleyebiliceksiniz.

Bebeklerin çoğu yeni tatlar konusunda hevesliyken, bazıları bu konuda daha isteksiz olurlar. Bebeğiniz bu yeni gıdaları red ediyorsa hemen endişelenmeyin ve yemesi için onu sakın zorlamayın. Amacımız, sadece onu katı gıdalara alıştırmak, bu yüzden bir kaşık bile olsa vermeye devam edin.Katı gıdaları reddetmekte hala ısrarlıysa, doktorunuzada danışarak aynı gıdaları 9-10 gün sonra tekrar vermeyi deneyin. Bir süre sonra alışacaktır.

Bebeğiniz anne sütünü artık daha az miktarda alacaktır.Çünkü yeni gıdalar beslenme düzeninin bir parçası olmuşlardır. Bu ayda, katı gıdaları, sütten önce vermeye Çalışın; çünkü süt ve sıvı mamalar oldukça doyurucudurlar ve bebek önce bunları alırsa,karnı doymuş olacağından katı gıdaları yemeği red edecektir.Yemeğe katı gıda ile başlamak,bebeğinizi sinirlendirebilir, özellikle sabah uyanır uyanmaz hiç hoşuna gitmeyecektir.Yeni mamaya tepki gösterirse önce emzirin,sonra yeni mamasını verin, yine istemez ise emzirmeye devam edin.

Zamanla bebeğinizin öğün sayısı, günde dört kereye inecektir. Buna ilave olarak, yatmadan önce mutlaka sütünü içirmelisiniz.Bebeğiniz daha sık acıkıyorsa süt ve katı gıda arasında yarım saat kadar bekleyin.
Bebeğinizin bu ay tükürükleri de akmaya başlayacak. Cildinde bu yüzden kızarıklıklar oluşubilir,kızaran yerlere vazelin sürebilirsiniz.Lekeler daha da artıyorsa, muhakkak doktorunuza danışın.

Tükürük akması genellikle diş çıkarmayla ilgili olabiliyor. Ancak bu çok kesin bir yargı değildir.Genellikle ilk diş 6. aydan önce çıkmaz,ancak bazı bebeklerin bu ayda dişleri patlayabilir.

Bebeğiniz gerçekten diş çıkartıyorsa, ellerini sürekli kulağına ve çenesine götürür.Kulak bölgesini ve çene bölgesini aynı kas yönettiğinden, bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli olmuyor. Bunuda anlamamız için diş etlerini hafifçe ovmanız yeterlidir. Bebeğiniz hemen ağlamaya ve bağırmaya başlıyorsa, diş çıkarıyor demektir.

Çoğu bebek fazla diş ağrısı çekmez, bazısı ise diş çıkarma sürecinde acı ve sıkıntı yaşar. Diş çıkardığı için huzursuzluk yaşarsa, bir diş kaşıyıcı edinin ve buzdolabında saklayın. Oyuncağın serinliği diş etlerini rahatlatacaktır.Bu da fayda etmezse, doktorunuzu arayın ,o ne tavsiye ediyorsa onu uygulayın.
Dördüncü ayda sizi mutlu edecek bir başka gelişme de bebeğinizin artık gece boyunca uyumaya başlamasıdır,uykusu 10-11 saate çıkacak,gündüzleri de iki-üç saat uyuyacaktır. Bebeğinizi, yorgunluk belirtisi göstermeye başlayınca yatağına yatırın,böylece uyumasi daha kolay olacaktır.

Bebeğinizin yorgun olduğunu nerden anlıyacaksınız? Mutlaka kendine özgü mesajlar verecektir, hepsinin genellikle hareketleri aynıdır. Gözlerini ovuştururular,oyun oynamak istemezler, bunlar sadece birkaçı.Yorgunluk bazı bebekleri daha agresif yapabiliyor.Hareketleri daha ritmik olur- örneğin kafasını sallar, Parmak emer, sinirli tavırlar sergiler vb..Uykusuz bebek genellikle çok huzursuz olur bu da hemen farkedilir. Bebeğinizin “uykum var” mesajını almanız hiçte zor olmayacaktır.

Artık duyuları da düzenli olarak gelişmektedir.Ayın sonunda artık her şeyin rengini görüp algılamaya başlarlar. Bakışlarını biryere kolayca odaklayabilir ve 3 metreye yakın görüş alanına sahiptirler,fakat gene de 50 cm önüne bakmayı tercih ederler. Bakışlarındaki şaşılık azalmıştır ve hareket halinde olan bir nesneyi kolayca takip ederler.

Bebeğiniz el-göz arasında bağ kurmayıda bu ayda öğrenir.Bir nesneye bakıp ellerini ona doğru uzatır ve parmaklarını olabildiğince açar. Tutma isteği oldukça fazladır ve eline geçirdiği her nesneyi daha ustalıkla tutar.Artık rahat bi şekilde gözlüğünüzü tutup çıkarabilir veya babasının sakallarını çekebilir.

Kulağı ise bir yetişkin kadar iyi duyar.Alçak ses ile yüksek sesi ayırt eder. Ayrıca ses çıkarmak için büyük bir istek duyucaktır. Bazı sesleri unutmamaya çalışıyormuş gibi tekrar eder. Bunlar genellikle tek sesli hecelerdir ve birkaç ay sonra bu sesler birer kelimeye, gurultular ise, kıkırdamaya, gülücüğe ve çığlıklara dönüşücektir.Onu gıdıkladığınız zaman ise yüksek sesle gülecektir.Gıdıklanmaya olan bu tepkisi önceki aylarda görülmez, bu yüzden uzmanlar bunu sosyal bir gelişim olarak kabul eder.

Bebeğiniz bu ayda her türlü uyarıya açıktır, bu yüzden bulunduğu ortamı zenginleştirin. Koku duyularıda gelişmiş olduğundan,çiçeği, sabunu, meyveyi vs gibi şeyleri kokladığında vereceği tepkileri izlemek sizi oldukça keyiflendirecektir.

Bebeğinizin gülüşüde artık belirginleşmiştir.Sizi,babasını veya diğer tanıdığı yüzleri gördüğünde sevinç gösterileri yaparlar. Sizinle veya tanıdığı bir kişiyle konuşmak en sevdiği şeylerden biridir. Yaptığı her yeni numarayı sizin onaylamanızı istiyecek ve bu onun oldukça hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz sizin farklı biri olduğunuzu kavradıkça onunla ilişkiniz yeniden şekillenicektir. Artık her istediğinin yerine getirilemeyeceğini de bu ayda öğrenicektir.

Bebeğiniz dış dünya ile olan ilişkisini tam olarak kavraya bilmiş değildir.Mesela oyuncağına her vurduğunda ses çıkardığını keşfetmiştir. Ancak o anda tesadüfen rüzgar da perdeyi havalandırmışsa, oyuncağına her vurduğu zaman, perdenin havalanmasını bekliyecektir.Eğer perde hareket etmesse bunu sağlamak için de oyuncağa daha sinirli vurmaya başlıyacaktır. Bunu gerçekleştiremeyince de sinirlenicek ve hatta ağlıycaktırda.

Bebeğinizin, kendisini ve etrafındaki dünyayı keşfetmesini sabırla izleyin ve bu güzel dönemin keyfini çıkartın. Onu sevin,sefkat gösterin,sarkılar söyleyin,onunla oynayın.Ona bu şekilde sevgiyle yaklaşırsanız bu onun ruhsal gelişiminde önemli bir yer tutacaktır. Oyuncakla oynamak ne kadar hoşuna giderse gitsin oyuncak hep aynı tepkiyi verir. Oysa insanlar değişkendir bu sayede sizlerden çok şey öğrenicektir!

Bebek Gelişiminde 4. Ay Dönüm Noktaları. Sosyal – Fiziksel – Zihinsel

 • Sosyal bir insan olmak için şirinlikler yaparlar.
 • Aynadaki kendini gördüğü zaman bu çok hoşuna gider, hatta ona gülümserler.
 • Kendilerini bir şekilde rahatlatmaya çalışırlar.
 • Çevresindekilerin ilgisini çekmek ve onlarla ilişki kurmak için sesler çıkartırlar.
 • Gıdıklandığı zaman gülerler.
 • Her söylenilene cevap vermeye çalışırlar.
 • Müzik sesi duyduğu zaman sakinleşirler.
 • Oyunu bölündüğü zaman ağlamaya başlarlar.
 • Başını eskisinden daha uzun bir süre dik tutabilirler.
 • Oturma pozisyonuna getirdiğizde yada yatarken kafasını istediği yöne döndürebilirler.
 • Yüzme hareketini artık yapabilir ve yatağında dönebilirler.
 • Bakışlarını değişik noktalara odaklayabilirler.
 • Herhangi bir nesneyi kendilerine doğru çekip ağızlarına götürebilirler.
 • Herhangi bir nesne yere düştüğü zaman o yöne doğru bakarlar.
 • Banyodayken ayak ve ellerini sevinçle çırparlar.
 • Dişleri çıkmaya başlayabilir.
 • Katı gıdalara geçebilirler.
 • Kokuları artık birbirinden ayırt edebilirler.
 • Bir saatten daha uzun süre karşısındakine tepki verirler.
 • 6-7 saniye öncesini hatırlarlar.
 • Görüntü ile gerçek yüzü ayırt edebilirler.
 • Yeni duyduğu sesleri taklit ederek çıkartmayı çok severler.

Benzer Yazılar

1 yorum

 1. Kendi bebeğimde gözlemlediğim konuların aynılarını aktarmışsınız. Siteniz gebelik, hamilelik, bebek bakımı ve bebek gelişimi konularında gerçek bir hazine. Sitede emeği geçen herkese biz okuyucular adına teşekkür ediyorum.

Yorum Yazın