Anasayfa Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi – 5. Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi – 5. Ay Bebek Gelişimi

ay-ay-bebek-gelisimiBebeğiniz bu ayın sonuna kadar,doğduğu günkü kilosunun yaklaşık iki katına ulaşacaktır. Beşinci ayın başından, birinci yaşının sonuna kadar her ay 500gr. almalıdır.Fakat kilosu her zaman aynı miktarda artmayabilir.

Kilo alan bebeğiniz kendi fiziksel özelliklerini keşfetmeye çalısıcak,özelliklede “Uçak” hareketini birçok kez yaptığını göreceksiniz;yüzü koyun yatarken kollarını ve bacaklarını iki yana açıp ve kafasını yukarı kaldırıcak,bu hareket sırt ve boyun kaslarını daha da çok geliştirecektir.Bu ayın sonuna doğru bebeğiniz artık bir ayağını göbeğine kadar kaldırabilir; hareketli bir bebeğiniz varsa karnının üzerindeyken her iki ayağını da iterek yatakta ilerleyebilir.

Bebeğiniz,artık yatağında sırtüstünden yüzükoyun, yüzükoyun yatarkende sırtüstü kolayca dönebilicektir; her iki tarafa da dönmeyi ise önümüzdeki biriki hafta içinde becericektir. Dönüşleri öğrenirken ona sizde yardim etmelisiniz.

Bebeğiniz artık vaktinin büyük bir kısmını ,sizleri dinleyerek,konuşarak ve yeni bir şeyler keşfederek geçirecektir.bu yüzden sabahları erkenden kalkıcaktır. Her zaman olmasada bütün bebekler genellikle sizden daha önce uyanır.Uyandıkları zaman bir süre yatağın içinde kendi kendilerine oynarlar,bu sayede sizin biraz daha uyuma şansınız olur;akşam yatarken bebeğinizin yanına sevdiği birkaç oyuncağı koymanız faydalı olur.
Bebeğiniz artık,gündüzleri sadece bir kere uyur. Uyumak istemese bile, bir süre dinlenmesi ve rahatlaması için onu yatağına yatırabilirsiniz.

Artık oturmayı becerebildiğinden pusetiyle gezmek ona büyük keyif vericektir.Çevresinde göreceği, koklayacağı ve duyacağı,yeni seyler keşfedeceği öylesine çok şey var ki… Bebeğinizi yanınıza alıp bir boy aynasının karşısına geçip sizi ve kendisini seyrettirmeniz çok hoşuna gidicektir.

Bebeğiniz artık çok hareketlendiğinden,sıcak havalarda, vücudunun bazi bölgelerinde terlemesinden dolayi isilik dediğimiz, sivilce gibi görünen, kırmızılıklar oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman,hafif kıyafetleri tercih edin, sık sık banyo yaptırın ve bu bölgelere bebe pudrası dökün. (Pudrayı direkt bebeğin cildine değil, önce kendi elinize döküp sonra bebeğe sürün,elinizin temiz olmasinada dikkat edin).
Artık ana kucağında daha rahat hareket edebililir, mama sandalyesinde de oturabilir.Ona yaylı bir salıncak ya da oyun sandalyesi alırsanız çok mutlu olucaktır. Bebeğinize, yardımsız tam oturmayı öğrenene kadar yemeklerini ana kucağında vermeye devam edebilirsiniz.

Her nekadar dördüncü ayda katı gıdalara geçilsede bazı doktorlar, katı gıdalara geçmek için bu ayı beklerler. Bebeğiniz yeni tatları denedikçe daha çok sevecektir.Doktorunuz katı gıdalara geçerken size ne yapmanız gerektiğini söylemiştir:mesela sevdiği bir mamanın içine, yeni deneyeceğiniz yemekten az miktarda karıştırıp onu bu tada alıştırabilirsiniz,zamanla bu miktarı arttırın. Böylece, o yeni tatlara yavaş yavaş alışırken, siz de fazla ileri gitmeden, verdiğiniz gıdaya alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeğiniz,ilk denemede bazı tadları beğenmeyebilir,o zaman biraz daha bekleyip birkaç gün sonra tekrar deneyebilirsiniz.Çok sevdiği bir mamayı yemeği red ediyorsa hemen telaşlanmayın , nasıl olsa bir süre sonra tekrar yemeye başlayacaktır.

Bebeğiniz mamasını yerken oyun oynamayı çok sever,bu yüzden mama saatleri uzun sürer.En sevdiği oyun ise ağzındaki yemeği dışarı püskürtmektir.

Bebeginiz anne karnında aldığı demir stoğunu artık tüketmiştir, bu yüzden anne sütü alan bebeklere demir damlalarını, Hazır mama (formül süt) alan bebeklere ise, demir katkılı olanları tercih etmelisiniz. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğiniz bu ay daha çok emme isteği duyacaktır, bunun nedeni ise katı gıdalara geçtiğinden daha az emiyor olmasıdır.Bazı hareketleri öğrenirken heyecanlanıp yorulduğu için kendini rahatlatmak içinde emerler. Bazı bebekler ayak parmaklarını bile emebilir.

Bebeğiniz huzursuz olduğu zaman kendisine zarar verebilir(kendisine vurabilir veya kendini tırmalayabilir). Bunun bilimsel açıklamasını yapmak çok zordur, çünkü çoğu yetişkin insan bile,acıya dayanabilmeyi kolaylaştırmak için kendilerini bir şekilde yaralarlar.

Bebeğinizin bir yere uzanma ve ona ulaşma isteği de gelişmiştir. Bu durum, emeklemenin temelini oluşturur.Ne kadar bebeğiniz uzak bir yere ulaşamasada da gözleri ellerine kılavuzluk eder.Elindeki bir nesneyi diğerine kolayca geçirir ve iki eliyle birden rahatça kavrar.Böylece nesneleri ağzına götürmesi kaçınılmazdır,ağzına aldığı herseyi ciğner,yutar,bu yüzden daha dikkatli olmalısınız.

Bebeğiniz artık değişik hareketlerden değişik sonuçlar çıktığını öğrenmeye başlamıştır,bunu da biberonu tutuşundan veya bir oyuncağı kavramasından anlarsınız.Elinden oyuncağı düştüğü zaman onu gözleri ile arar,ancak bir nesneyi sakladığınızı görse bile onu bulabileceğini düşünemez.Başka birşeyle ilgilense bile neyin nerde olduğunu çok iyi biliyordur.

Beşinci ayda artık cinsel organını da keşfetmeye başlayacaktır. Bir çok anne,baba bu durumdan memnun olmaz. Ancak bebek, nasıl parmaklarını ve ayaklarını keşfettiyse cinsel organını da hissederek ve kurcalayarak keşfedecektir. Bu bölgeyle daha çok ilgilenmelerinin sebebi ise,bez ile kapalı olması ve her istediklerinde ulaşamamalarıdır.Bebeğinize yaptığının “kötü” bir şey olduğunu kesinlikle söylemeyin. Bırakın tanısın.Nasıl vücudundaki her oragını ona ismiyle tanıttıysanız bunu da ismiyle tanıtın.

Bebeğiniz artık daha sosyal ve aktif bir durumda olduğu için bu hem sizin için hemde onun için çok eğlenceli olucaktır.Dudaklarını büzer, tükürür, agu’lar yapar ve dilini çıkartır,gülücükler saçar,herşeyi taklit etmeye çalışır. Çıkardığı sözler, duyduğu seslerin taklidi gibidir.

Bebeğiniz sesli ve sessiz harfleri daha çok kullanır. “Da” en çok çıkardığı hecedir. Ara sıra, bu “da-da” olarak da çıkar.

Sizde bu çıkarmış olduğu seslere olumlu tepkiler verin ki cesaretlensin ve “da” hecesini çok sık kullanıcak fakat ne dediğinin kendi de farkında olmıyacaktır.Siz de onunla beraber bu heceleri taklit ederseniz bu oldukça hoşuna gidicektir.

Bebeğinize doğduktan sonra her ne kadar işitme testi yapılsa da, bu ay tekrar edilmesi uygun olur.Çünkü, Konuşma ve dil gelişimi duyma yetisine bağlıdır ve erken yapılan bir müdahale,ileride doğabilecek sorunları önler.

Altınca ayına geldiği zaman ise insanları yadırgamaya başlıyacaktır.Aile dışından tanımadığı insanlara tepki vermeye başlıyacak ve onların yüzünü uzaktan inceleyecektir.Bebeğinizi kucağınıza alıp inceletme şansi verirseniz kendini güvende hissedip zarar gelmediğini de anlayınca onlara alışması daha kolay olucaktır.Aile büyükleriniz(dede,anneanne,babaanne)bebeği sık görmeye gelmiyorsa bu durumu onlara anlatmakta hayli zorluk çekeceksiniz.Yabancı gördüğü insanlara nasıl yaklaşacağı konusunda ona yardımcı olmalısınız;gelen misafirlerin bebeği görmezden gelmeleri iyi bir yol olabilir.Bu sayede bebeğiniz onu inceleme fırsatı bulur ve de ilk adımı o atar.

Hala daha evi düzenlemediyseniz, bu dönemde fazla vakit kaybetmeden düzenlemeniz iyi olur. Daha şimdiden bardağı yere atıp kırabilir, sıcak çay bardağına elini sokabilir, elektrik fişlerini çekebilir,prizlere elini sokabilir ve daha aklınıza gelmeyecek birçok şekilde kendine zarar verebilir.Bebeğinize zarar verebilecek her türlü nesneyi ortadan kaldırın.

Gittikçe hareketlendiği için ,bazı sınırlamalar koymanız gerekecek, fakat bunları yapmak istemeyip, direnecektir. Bu sınırlamalar ona disiplin ve olumlu alışkanlıklar kazandırsa da, ondan yapabileceğinden fazlasını istemeyin. Çünkü siz iyi olursanız bebeğiniz de iyi olur ve o da bunu zaten hisseder.

Bebek Gelişiminde 5. Ay Dönüm Noktaları. Sosyal – Fiziksel – Zihinsel

 • Dikkat çekmek ve etrafındakilerin ilgi odağı olmak için güler ve sesler çıkartır.
 • Artık tepkisini belli eder ve oyuncağını almaya çalışan birine karşı direnir.
 • Sizi,babasını,yakın çevresini tanır fakat yabancı gördüğü insanlara tepki verir.
 • Taklit etmeyi öğrenmiştir en çok yüz ifadelerini taklit eder.
 • Yemek yerken oyun oynamayı çok sever.
 • Oturma Şeklini aldığında başını dengeler ve dik tutar.
 • Ellerini ayaklarını açarak başını kaldırıp “uçak” hareketi yapar.
 • Sallanarak ve dönerek hareket eder.
 • Vücudunu kolaylıkla döndürür.
 • Ayak parmaklarını emer.
 • Nesneleri kavrayıp,tutar,ellerini havaya kaldırır.
 • Birşeye uzanırken göz teması kurar.
 • Kalın bir nesneyi tutar.
 • Elleriyle biberonu kavrar.
 • Sessiz harflerle ,sesli harfleri bir araya getirerek heceler çıkartır (d,b,l,m gibi).
 • Çevresinde olup bitenleri inceler.
 • Eline geçen herşeyi ağzına götürmek ister.
 • Yere düşen bir nesnenin arkasından eğilip bakar.
 • Duyduğu sesleri taklit etmeye çalışır.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın