Anasayfa Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi Ay Ay Bebek Gelişimi – 6. Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi – 6. Ay Bebek Gelişimi

6-ay-bebek-gelisimiBu ayın bitiminde bebeğiniz yarı yaşını tamamlamış olacak!.Bu aralar bebekliğinin en heyecanlı dönemlerini yaşamakta.
Bu aylarda her bebek farklı şeylere odaklanır. Kimi bebek emeklemeye odaklanırken;bazıları ses çıkarmaya yoğunlaşabilir; bir diğer bebek ise saatlerce elindeki oyuncağı inceler.

Bebeğiniz bundan sonra bir faaliyetten diğer bir faaliyete kayıp duracaktır.Onun bu hızlı gelişimi sizi heyecanlandırsada, bebeğinizi başka bebeklerle kesinlikle kıyaslamayın,çünkü boş yere endişeye kapılırsınız, eninde sonunda her bebek konuşmayı ve yürümeyi öğrenecektir.
Uyanık kaldığı zamanlarda etrafa sadece bakmakla yetinen bir bebek bile büyüyor ve öğreniyordur.Bu bebek diğerlerinden farklı olarak sadece ‘görsel uyarılarını’ geliştirmeye yoğunlaşmıştır.

Yerde hareket ederken ona hiçbir şeyi öğretmenize gerek yoktur.O nasıl olsa İçinden geldiği gibi hareket edicektir.Bağımsızlık dürtüsü geliştikçe de, her şeyi kendi yapmak isteyecektir.Emeklemeye de artık bu ay başlayacaktır (gövdesi hala yerdedir);fakat ellerinin ve dizlerin üzerinde durmaya daha hazır değildir. Öne bile daha doğru dürüst gitmeyi beceremezken arkaya doğru gitmesi sizi şaşırtmasın,çünkü Ara sıra değişik teknikler de deniyecektir:mesela başını ve kalçalarını kaldırarak dizlerini altına alır ve öne doğru atılır. Çok kolay bir hareket gibi gözükmese de, bu hareket onu şimdilik bir noktadan diğerine götürür.
Kolları oldukça kuvvetlidir.Bebeğinizin kol ve bacak kaslarını güçlendirmek için şınav hareketi yaptığını bile göreceksiniz. Yuvarlanmak onun için en eğlenceli oyunlardan biridir bu yüzden yüzükoyun yatarken,sırt üstü dönebilir.

Bu ayın sonunda, artık bebeğiniz tek başına oturabilir,bu onun için oldukça mutluluk ve heyecan verici bir olaydır-ama bazı bebekler oturmayı destek almadan yapamazlar.Sürekli sağa-sola,öne-arkaya düşüyorsa henüz desteksiz oturmaya hazır değil demektir.
Artık ayağa kalkmak içinde büyük bir istek duyucaktır, bu da kazalanma riskinin çok fazla olduğunu gösterir.İlgisini çeken bir nesneye uzanırken,oturduğu yerden bile düşebilir.Bu yüzden önlem almanızda her zaman fayda var:mesela oturduğu mama sandalyesinin emniyet kemerini muhakkak bağlayın.
Bebeğiniz artık daha hareketli bu yüzden, oyun oynadığı alanları da güvenli hale getirmelisiniz:mesela, merdiven başına kapı takmak,kaloriferleri saklamak,sehpa ve kitaplıkların kenarlarına da plastik koruyucu koymak,elktrik prizlerini bantlamak gibi…Etrafta sivri uçlu nesneler bulundurmamaya dikkat edin ve ailede büyük çocuk varsa ona da bu tehlikelerden bahsedin.

Bebeğinizi yürüteçe koymak istiyeceksiniz fakat bunun için henüz çok erken.Yürüteçlerin bebekleri daha erken yürüttüğü söylenir fakat aksine, yürümeye başlamasını geciktirir.Yürüteçte bebek her ne kadar bacaklarını kullansa da, yürümek için gerekli olan kalça kaslarını kullanamaz. Ayrıca bebek için yürüteç yeni bir tehlikede demektir. Onun şuan da motor becerilerini geliştirmeye ihtiyacı vardır bu yüzden ona biraz zaman tanıyın.

Artık bebeğiniz kendi yemek yemeği becerebildiğinden, yemek yemek onun için çok keyifli anlara dönüşecektir.Amacı sadece yemeğin tadına bakmak değil,mesela bir parça muzu ağzına götürebilir, onu parçalar,avuçlar,onunla oynar,etrafa püskürtür veya yemek kaşığı ile oynar.Şunada dikkat etmelisiniz, ağzına aldığı parçalar boğazına kaçıyorsa daha kendi başına yemek yemeye hazır değil demektir,bunun için iki-üç hafta daha beklemelisiniz.Artık bebeğinizden temiz ve düzenli olmasını beklemeyiniz.Hertürlü dağınıklığa hazır olun,kesinlikle sinirlenmeyin ve yemeği bitmeden etrafı boşuna temizlemeyin.Sizin işinizi kolaylaştırmak içinde,halınızın üstüne kullanmadığınız bir örtü serin böylece etrafı temizlemeniz daha kolay olacaktır.

Bebeğiniz farklı besinlerden farklı vitaminler aldığı için vücudunun ihtiyacı olan süt miktarı da azalmaya başlıyacak,annesini emen bebek süt alımını kendi kendine azaltacaktır. Formül süt alan bebeğin ise biraz yardıma ihtiyacı olabilir.
Bebeğiniz artık bir nesneye uzanırken onu tutarken daha başarılıdır,en büyük problemi tuttuklarını çabuk bırakmasıdır,çünkü çabuk sıkılırlar ve yeni şeyleri keşfetmek isterler.
Bu dönemde ekmek kırıntıları gibi küçük parçaları tutmak çok hoşuna gider, ancak tüm elini kullanamadığından hayal kırıklığı yaşar,çünkü parmaklarını nasıl kullanacağını bilmiyordur. fakat büyük nesneleri tutar ve bazen elinde iki ayrı nesne tutup birbiriyle kıyaslar. Bu ayın sonunda doğru daha önce birilerini yaparken görmüşse, kendisi de bir küpü diğerinin üzerine koymaya çalışır.

Bebeğiniz eline geçen her şeyi sallıyacak ve ses çıkarıp çıkarmadığını dinliyecektir. Oyuncaklarını birbirine vurar veya yere doğru fırlatır, sonra da çıkardığı sesleri dinler. Hem çıkardığı sesleri dinlemek, hem de her seferinde aynı sesleri çıkarıp çıkarmadığını anlamak için bunları sürekli yere atıcaktır. Bu alıştırmaların sonunda elinin değil oyuncakların ses çıkardığını öğrenecektir.

Oyuncağını elinden alınmasına,ses çıkarmamasına çok kızar. Siz onların bu şekilde oynamasından keyif almazsınız ama o bu oyunu seviyor ve oynarken de öğreniyordur.
Ona şekil değiştiren oyuncaklar alın. Onların canlı veya cansız olduğunu henüz anlayamaz,mesela minik bir fırdöndü ile konuşmaya çalışır.Sessiz harflerin çoğunu da söyleyebiliyor ve değişebilen ruh halini artık anlatmayı beceriyordur.Şu an sadece mutluluk ve sıkıntısını gösterebilse de diğer duygularını anlatmak içinde çabalıyacaktır.İşittiği seslerden konuşmaları anlamaya çalışır ve duyduğu seslerin kızgın mı, sakin mi onaylayıcı mı oldugunu anlar ve bunları yüz ifadesiyle gösterir.
Kelime hazinesi de gelişmiştir,kelimeleri ne kadar söyleyemese de anlamlarını bilir.Bu ayın sonuna doğru ismini söylediğiniz birkaç nesneyi gözleriyle size gösterir.
Ruh halide bu ayda sürekli değişiklikler gösterir.Hoşlanmadığı bir durum karşısında sinirlenebilir, fakat ilgisini başka yöne çekerseniz hemen sakinleşecektir. Bu durum iki-üç ay daha devam edicektir ve kendisi bu süreç içinde hislerini kontrol altına almayı öğrenicektir.Eğer hala daha kontrol edemiyorsa hemen paniğe kapılmayın çünkü bu durum ana okul dönemine kadar da devam edebilir.
Odadan dışarı çıktığınızda bebek sizi takip edemez, ancak çıkardığınız seslerden doğru sizin yakınlarda biryerde olduğunuzu bilir ve sizi duysun diye de değişik sesler çıkartır, sizin tepki vermenizi bekler.

Yüzünüz onun için çok şey ifade etmektedir.Bu yüzden yüzünüzü sürekli inceler ve her defasında dokunmaya çalışır; parmaklarıyla gözlerinize, burnunuza dokunur ve parmaklarını ağzınıza sokmaya çalışırlar; saçınızı ve kulaklarınızı çeker. Bu şekilde bebeğiniz sizi daha iyi tanıyacak ve sizin ondan farklı bir insan olduğunuzu anlayacaktır.Kendi saçını çektiği zaman canı aciyacak, ama sizin saçınızı çekerken canınızın acımadığını görücek.
Yüzünüzü ondan saklayıp aniden ortaya çıkarmanız, onun için çok keyifli bir oyundur,zamanla bu oyunu daha çok oynamak isteyecektir,çünkü Sevdiklerinin aniden kaybolması ve geri gelmesiyle güven duygusu gelişicek ve kendini güvende hissedecektir.

Bebeğinizin herkese gülmesini beklemeyin,onunla ilgilenen ve onunla oyun oynayan kişilere daha sıcak davranır,eğer o kişi yanından gidersede hemen ağlayıcaktır.
Altıncı ayın sonunda, bazı anne ve babalar çocuklarını diğer çocuklarla karşılaştırırlar. Bebeğiniz sürekli hareket ediyorsa, biri mutlaka çıkıp onun erken yürüyeceğini söyler.Ama İşin doğrusu bebek, kendini ne zaman hazır hissederse o zaman yürüyecektir,bu erken ya da geç olabilir. Önemli olan az önce belirtiğimiz gibi bebeğinizin kendini hazır hissetmesidir.

6.AY DÖNÜM NOKTALARI – SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL

 • Ruh halini çıkardığı seslerle ifade eder: “ga-ga, gu-gu”.
 • Tanımadığı kişilerden rahatsızlık duyar.
 • Müzik sesi duyduğunda ağlamasını keser.
 • Adını duyduğu zaman tepki verir.
 • Emeklemeye çalışır.
 • Başını rahatça hareket ettirir.
 • Vücudunu her yöne rahatlıkla çevirebilir.
 • Destek alarak oturabilir.
 • Kendi başına yemek yemek çok hoşuna gider.
 • Damak tadı da artık gelişmiştir.
 • Yemek yerken oyun oynamaya bayılır.
 • İlk dişi yarılarak çıkabilir.
 • Kalın nesneleri iki eliyle tutabilir.
 • Sırtüstü yatıştan yana dönerken oturur konuma geçebilir.
 • Ruh hali sürekli değişkendir. Memnuniyet, mutsuzluk,öfke gibi duygular arasında gider gelir.
 • Nesneleri uzun süre inceler ve onları tanımaya çalışır.
 • Artık sessiz harfleride kullanmaya başlamıştır: (f,v,s,z,m,n gibi).
 • Farklı şeyler görmekten hoşlandığı için,nesneleri ters çevirip bakabilir.
 • İki nesneyi birbiriyle kıyaslayabilir.

1 yorum

 1. bir sorum olacak.erken doğan bir çocuk 6 aydır hayatta.onun gelişimi 4 aylık gibi mi olacak,6aylık gibi mi? teşekkürler.

Yorum Yazın