Anasayfa Bebek Hastalıkları Bebek Hastalıkları – Bebeklerde Bronşit Bronşiolit ve Nedenleri

Bebek Hastalıkları – Bebeklerde Bronşit Bronşiolit ve Nedenleri

0 2857

bebeklerde-bronsit-bronsiolit-tedavisiBronşit ciğerlerin bronşlarını, bronşiolit ise; bronşiyolleri tutan bir rahatsızlıktır. Bronşiolit, akciğerlerin küçük hava yollarında tıkanıklığa neden olan ve iltihabi durum teşkil eder. Bronşit ve bronşiolit genel olarak bakıldığında 1 aydan büyük ve 2 yaşından küçük olan çocuklarda ve sıklıkla 6 aylık bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır.

Bronşit ve bronşiolit dışında akut bronşit, akciğer içerisindeki büyük hava yollarının iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha büyük çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları takiben ortaya çıktığı bilinmektedir. Bronşiolit rahatsızlıklarında ailede daha öncesinde geçirilmiş bir gribal enfeksiyon durumu bulunabilmektedir. Hapşırma, öksürük, burun akıntısı gibi hafif üst solunum yolu enfeksiyonları, iştahsızlık, 38 derece ateş, solunumda görülen zorluklar, sesli ve aralıklı öksürük, nefes almada yaşanan zorluk ve hasssiyet, beslenmede yaşanan güçlükler gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir.

Akut bronşit rahatsızlıkları nezle gibi bir rahatsızlığın 3-4 gün sonrasında balgamsız ve giderek artış gösteren, kısa süreli ve kuru olduğu gibi bazen de nöbet halinde gerçekleşen öksürükler ile ortaya çıkar. 38 derece üzeri bir ateş ve göğüs ağrıları ile kendisini gösterebilir. Bronşiolit, salgın halinde genel olarak kış ve ilkbahar aylarının ilk zamanlarında görülebilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ailede çok yüksek oranda daha önce yaşanmış bir gribal enfeksiyon hikayesi bulunur. Bronşiolit hastalarının %50 oranında Respiratuar Sinsityal Virus bulunmaktadır. Bronşiolit hastalığının ana sebepleri haricinde; soğuk havalar, nem ve ani ısı değişiklikleri ile birlikte sisli hava, kirli hava, evde bulunan ve havaya kalkan yoğun toz, çiçek tozları ve bazı özellikteki çiçek polenleri bu hastalığı hazırlayıcı etki gösteren durumlardandır.

Bronşiolit rahatsızlığı 2 aylık ve daha küçük bebeklerde, solunumun durması, morarma, soluk alma sayısının dakikada 60 defanın üzerine çıkması, kandaki karbondioksit ve oksijen oranının düşmesi ile birlikte hastaneye yatırılma ihtiyacı doğurur.

Bronşit ve bronşiolit rahatsızlığının hastane tedavisinde gerekli duyulan oksijenin sağlanması için nemli oksikjen tedavisi, balgamı yumuşatarak öksürük ile atılmasını sağlayabilmek için nebulazatör ile bronş genişletici ilaç uygulanması ve bu ilaçların etkisi ile oluşabilecek sıvı kaybının karşılanması için sıvı tedavisi gerçekleştirilebilir. Bronşit ve bronşiolit rahatsızlıklarının tedavisi esnasında normal olarak antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat akciğer filminde iltihaplı alanlar bulunuyor ve ateş yüksek ve kan içerisinde iltihaplı hücrelerin sayısı artış göstermişse antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir. Bazı ağır bronşit ve bronşiolit rahatsızlıklarında bronşlar üzerinde oluşan ödemi azaltmak amacı ile bazı steroidlerin kullanılabileceği gözlenmiştir.

Kaynak : Sabah Gazatesi

Yorum Yok

Yorum Yazın