Anasayfa Bebek Hastalıkları Bebek Hastalıkları – Çocuklarda Baş Ağrısı ve Sebepleri

Bebek Hastalıkları – Çocuklarda Baş Ağrısı ve Sebepleri

0 4536

bebeklerde-cocuklarda-bas-agrisiGenel olarak bakıldığında, baş ağrısı gibi sorunların sadece yetişkinlerde olabileceği düşünülmekte. Fakat 5 ve 7 yaş arası çocukların yaklaşık olarak %20 sinde kronik baş ağrıları oluşmaktadır.

Daha büyük yaştaki çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilirler ancak bu yaştaki küçük çocuklar ve bebekler bu ağrıları tanımlayamazlar. Araştırmacılar baş ağrılarını tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre çeşitli sınıflara ayırmaktadır. Çocuklarda baş ağrılarını oluşturan genel anlamda 5 adet mekanizma vardır:

Çocuk ve Bebeklerde Gerilim Tipi Baş Ağrıları: Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun Gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.
Çocuk ve Bebeklerde Damarsal Baş Ağrıları: Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.
Çocuk ve Bebeklerde Kafa içi basıncı Baş Ağrıları: Bazı tumorler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.
Çocuk ve Bebeklerde İltihaplar ile Baş Ağrıları: Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.
Çocuk ve Bebeklerde Nörojenik veya Epileptik Baş ağrıları: Epilepsi ( sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

Yorum Yok

Yorum Yazın