Anasayfa Bebek Hastalıkları Bebek Hastalıkları – Çocuklarda Gerilim Tipi Baş Ağrıları ve Sebepleri

Bebek Hastalıkları – Çocuklarda Gerilim Tipi Baş Ağrıları ve Sebepleri

0 3910

bebeklerde-cocuklarda-gerilimli-bas-agrisiÇocuklarda ve Bebeklerde görülen gerilim tipi baş ağrıları boyun bölgesinde yer alan kasların kasılarak oluşturduğu gerilim sonucunda meydana gelir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen gerilim tipi baş ağrılarının çeşitli sebepleri vardır. Genel olarak okuldayken görülür, oyun oynarken, yemek yerken veyahut istirahat ederken gerilim tipi baş ağrısı rahatsızlıklarına rastlanılmaz.

Çocuklarda ve Bebeklerde Gerilip Tipi Baş Ağrısı Sebepleri:
Stress: Stress , anksiyete veya depresyon büyüklerde olduğu kadar çocuklarda da baş ağrılarına neden olan etkilerdendir. Genel olarak bu gerginlik okulda oluşmaktadır. Fakat okul gibi etkilerin dışında depressif çocuklarda da sıklıkla baş ağrılarına rastlanabilir.

Bedensel gerilim: Postür bozuklukları, göz bozuklukları gibi bedensel-fiziksel arızalar çocuklarda gerilim tipi baş ağrılarına neden olabilirler.

Açlık: Çocuklarda ve bebeklerde görülen gerilim tipi baş ağrıları bazen açlık gibi basit sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Uzun bir gece uykusundan sonra kahvaltı edilmeden okula gidilmesi veya öğün atlanması buna neden olmuş olabilir.

Bazı iltihabi hastalıklar: Bazı tetikleyici yiyeceklerin yenmesi baş ağrısına neden olabilmektedir. (Kafein, çikolata, bazı et ürünleri bazı meyveler tetikleyici rol oynayabilir. Bu gibi gıdaların hangileri olduğu çocuk takip edilerek ortaya çıkarılabilir.)

Çocuklarda ve Bebeklerde Gerilip Tipi Baş Ağrısı Tedavisi:
Çocuk ve bebeklerde gerilim tipi baş ağrılarında önleyici tedavi olarak beta blokerler ve antidepressanlar kullanılabilmektedirler. Hangi çeşit ilaçların hangi miktarlarda kullanılacağına yine uzman doktorunuz karar vermelidir. Oluşmuş olan baş ağrısının giderilmesi için ise nonsteroid antienflamatuarlar ve gevşeme egzersizleri yararlı olmaktadır ve özellikle tavsiye edilebilmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yazın