Anasayfa Bebek Bebek Yemekleri – Bebekler için Sebze çorbası Tarifleri

Bebek Yemekleri – Bebekler için Sebze çorbası Tarifleri

0 4871

bebekler-icin-sebze-corbasi-tarifiBebekler için sebze çorbası tarifleri No: 1
İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanabilir.
3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates ortalama olarak 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Eğer düdüklü tencere kullanılıyorsa 1 fincan su ile 10-15 dakika pişirilmesi yeterlidir. Süzgeçten aktarılarak hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba aktarılır. 1 çay kaşığı kadar irmik ilave edilerek ortalama 5 dakika kadar kaynatılır. Havuçlar ve patatesler tamamıyla ezilerek püre haline getirilir. Bu pürenin içine yine bir miktar irmik katılarak yukarıdaki şekilde mamanın hazırlanması tamamlanır.

3 çay fincanı su, bir tutam tuz, 1 orta boy patates ek olarak 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler (mesela ilk gün 3-4 yapraklı maydanoz, diğer gün bir kaç yaprak ıspanak, ertesi gün malzemelere ek olarak 1/4 enginar, ertesi gün 1/4 domates) eklenir. Elde edilen püreye yine 1 çay kaşığı kadar irmik ilave edilerek ortalama 5 dakika pişirilir. Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı tereyağı katılır.

Bebekler için sebze çorbası tarifleri No: 2
Malzemelerimiz: 2-3 yaprak ıspanak, 1 küçük patates, 1/4 kabak, 1/4 havuç, 1 çay kaşığı sıvı yağ, 1 su bardağı su
Hazırlanışı: Sebzeler iyice yıkanır, kabuklu sebzeler soyularak doğranır. Küçük bir tencere içerisinde kaynamakta olan suya atılır. Su, sebzelerin üzerini örtecek seviyede bulunmalıdır. Ateş kısılır ve sebzeler yumuşayıncaya kadar iyice pişirilir. Pişmiş sebzeler ezildikten sonra süzgeçten geçirilir ve içerisine 1 çay kaşığı yağ eklenir.
Not: Patates kullanmak yerine yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimek de tercih edebilirsiniz.

Bebekler için sebze çorbası tarifleri No: 3
Malzemelerimiz: 1 küçük boy havuç, 1 orta boy patates, 1 orta boy domates, 1 yemek kaşığı mercimek-bulgur veya pirinç, 1 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Sebzeler iyice yıkandıktan sonra küçük küçük doğranır. 1 yemek kaşığı tahıl unu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte pişirilir ve tel süzgeç vasıtası ile süzüldükten sonra çocuğa verilebilir. Eğer istenirse çorba içerisine 1 tatlı kaşığı tavuk eti yada dana kıyma eklenebilir. Bebeklere et suyu verilmesi düşünüldüğü kadar faydalı değildir, etin kendisinin ezilerek verilmesi çok daha besleyicidir.

Bebekler için sebze çorbası tarifleri : Yoğurtlu sebze çorbası
Malzemelerimiz: 1 kepçe yoğurt (125cc kadar), 1 orta boy patates, 1 yemek kaşığı buğday veya pirinç, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Tencere içerisine yoğurt konur az su ile sulandırarak üzerine herhangi bir sebze doğranır. 1 yemek kaşığı kadar tahıl unu ve zeytinyağıyla pişirilir.

Yorum Yok

Yorum Yazın