Anasayfa Bebek Bebeklerde Pişik Tedavisi ve Korunma

Bebeklerde Pişik Tedavisi ve Korunma

bebeklerde-pisik-tedavisiPişik, bebeklerde ve yenidoğanlarda en çok rastlanan sorunlardan birisidir. Ailelerin eğitimi ile pişikten korunma, pişik tedavisinden daha etkili bir yöntemdir.

Bebeklerde pişik en sık 9 – 12 ay arası görülür. Bebeklerde pişik anüs bölgesinde başlar, kasık bölümü, penis bölümü, testis ve derisi, kız bebeklerde pişik büyük dudakların üzerinde kızarıklıkla ortaya çıkar.

Bebeklerde pişik sorununun esas sebebi bebek bezidir. İdrar ve dışkının temas ettiği bebek bezi bölümleri nemli, karanlık ve ılık bir ortama sahiptir. Bu ortamında etkisi ile bebeğin cildi sıvıları geçirir.

Bebeklerde Pişik Tedavisi
Bebeklerde pişik tedavisi ve pişikten korunmak için, hafif tahriş olmuş cilt için önlem amaçlı olarak pişik kremi kullanabilirsiniz.

Bebeklerde pişik tedavisi esnasında eğer bakteri enfeksiyonu veya mantar gibi durumlar söz konusu ise tedavi için krem kullanabilirsiniz.

Pişik tedavisi esasında havalandırma önemlidir. Bebek uyurken bezi açık yatırılabilir.Eğer mümkünse pişik olan bölgenin güneş görmesi sağlanabilir.

Bebeklerde Pişikten Korunma
Bebeklerde pişikten korunmak için öncelikli olarak bebeğin cildinin nemli olmamasını sağlamanız gerekmektedir.

Bebeklerde pişikten korunma için bebeğin altını sıklıkla kontrol edin. Bebek altını ıslattıktan hemen sonra altını değiştirin. Eğer bebekte tahriş varsa geceleri de altını değiştirmeniz gerekir.

Bebeğinizin altını temizlerken ılık su kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altını en iyi ılık su kullanarak temizlersiniz. Ardından iyice kurutmalı ve pişik kremi kullanmalısınız.

Eğer bebeğinizin uykusuna çok engel olmuyorsa geceleri bezi açık uyutmaya çalışın. Eğer pişik başlamış ise bu havalandırma işlemini daha uzun tutmanızda fayda vardır.

Bu yazı Bebek ve Gebelik sitesi için, bebeklerde pişik tedavisi, bebeklerde pişik nasıl geçer, bebeklerde pişik ve mantar, bebeklerde pişik nasıl tedavi edilir, bebeklerde pişik ve tedavisi, bebeklerde pişikten korunma hakkında genel bilgi vermek amacı ile yayınlanmıştır. İzinsiz kopyalanması ve kaynak göstermeden başka site ve medya araçlarında kullanılması yasaktır.

Yorum Yok

Yorum Yazın