Anasayfa Bebek Hastalıkları Çocuk felci (Polio) nedir, nasıl tedavi edilir ?

Çocuk felci (Polio) nedir, nasıl tedavi edilir ?

cocuk-felci-polioÇocuk felci (polio) nedir, belirtileri nelerdir ?

Tıptaki adı ile polio çocukluk çağının aşı ile korunabilen hastalıklarındandır. Milattan önce 2. bin yılda Mısır’lılar zamanından beri bilinmektedir. Salgınlar yapabilmektedir. Daha çok geç yaz ve sonbaharlarda sık görülür. Aşılama kampanyalarının aktif ve yoğun bir şekilde sürdürülmesiyle ülkemizde 1998’den beri ortadan kaldırılmıştır. Bulaşma pis sular ile olur.

Çocuk felci Belirtileri ve Tanısı:

Virüs ağız yoluyla vücuda girdikten sonra 1–2 haftalık kuluçka dönemi gerekir. Vücudun polio enfeksiyonuna yanıtını belirleyen birçok faktör vardır: Aşırı yorgunluk, yanıklar, travmalar, gebelik, bademcik ameliyatı vs hallerinde hastalık daha ağır seyredebilir.

Polio 4 farklı enfeksiyon çeşidi yapabilir.

  1. Sessiz enfeksiyon: Virüs bulaşır ama hastalık yapmadan geçer. Vücut virüsü yener.
  2. Abortif form: Hafif gribal enfeksiyon gibi atlatılır (Minör hastalık).
  3. Menenjit: Major hastalık da denir. Sadece menenjit bulgusu vardır.
  4. Paralitik form: Major hastalık geçirenlerin %30’unda hastalık ilerleyerek sinir hücrelerinde kalıcı tahribat sonucu felçler ortaya çıkar.

Vakaların çoğu hafiftir. Başlangıçta hafif ateş, kas ağrıları, boğaz ağrısı, baş ağrısı 1 hafta sürer. Birkaç gün geçici rahatlama olur. Bunun ardından menenjit başlar. Vakaların sadece %3’ünde felçler ortaya çıkar. Menenjiti felçler izler. Felçler genellikle tek taraflıdır ve vücudun alt kısımlarında ve bacaklardadır; hafif kas zayıflığı şeklinde de olabilir, ağır felçler şeklinde de seyredebilir. Felçler daha çok kas, sırt, boyun ve baş ağrıları fazla olan kişilerde görülür. Ağır vakalarda felçler solunum kaslarını tuttuğu taktirde hastalık ölümcül olabilir.

Tanı için dışkıda virüs aranması ve belden sıvı alınması (beyin omurilik sıvısı) gerekir.

Çocuk felci tedavisi: Bilinen etkin bir tedavisi yoktur. Kas felçleri fizik tedaviden fayda görebilir.

Korunmada bilinen en etkin yol aşılamadır.

Yorum Yok

Yorum Yazın