Anasayfa Bebek Hastalıkları Çocuk ve Bebeklerde Öksürük ve Önlemler

Çocuk ve Bebeklerde Öksürük ve Önlemler

0 3103

cocuklarda-bebeklerde-oksuruk-tedavisiHer ne kadar anne babalar için çocuklarının ve bebeklerinin öksürüğünü duymak, özellikle de gece uykularını bölen öksürüklerle uyanmak çok üzücü olsa da, aslında öksürük vücudun normal bir savunma mekanizmasıdır. Normalde solunum yolu mukozası, üzerindeki tüysü yapılar ve ürettiği mukus ile virüs, bakteri, toz zerresi gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırırlar. Enfeksiyon sırasında bozulan bu mekanizmaların yerine öksürük refleksi aktifleşir. Ayrıca yabancı maddeyi atabilmek için mukus yani balgam denilen koyu kıvamlı madde üretimi de artar.

Çocuk ve Bebeklerde Öksürük ve Yardımcı Olmanın Yolları
Çocuğunuz ve bebeğiniz öksürüyorsa evde alacağınız basit önlemlerin çok yararı olabilir:

Sigara İçmeyin: Çocuk ve bebek olan evlerde, evin hiçbir yerinde sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin. Sigara dumanı, solunum yolunun koruyucu mekanizmalarını bozmakta, balgam üretimini arttırmaktadır.

Bol Su İçirin: Balgamın daha kolay atılabilmesi sıvı kıvamlı olmasına bağlıdır. Bu da en kolay, sıvı alımını arttırarak sağlanır. En iyi balgam sökücü sudur ve bol bol tüketilmesi tavsiye edilir.

Havadaki Nemi Arttırın: Özellikle kış aylarında iç mekanlardaki hava kuru olmakta, bu da solunum yollarının kuruluğuna, mukus kıvamının artmasına sebep olmakta. Havayı nemlendirmenin en iyi yolu, soğuk buhar makinesi kullanmaktır. Soğuk buhar, solunum yollarındaki iltihabi reaksiyonu çözmede daha güçlüdür, böylece öksürüğü de rahatlatır. Ancak birçok çocuk ve bebekte görülen buharın olumlu etkisi, alerjik hırıltısı olan çocuklarda görülmeyebilmektedir.

Öksüren Çocuk ve Bebekler Doktora Ne zaman Götürülmelidir?

  • Evde yukarıdaki yardımcı yöntemlerle sonuç alamadıysanız
  • Öksürük giderek artıyorsa
  • Hırıltı varsa
  • Ateş yükseliyorsa, çocuk doktoruna başvurmalısınız. Özellikle doktor önerisi olmadan ezbere öksürük şurubu kullanmanın yarar değil zarar verebileceğini unutmamalısınız.

Yorum Yok

Yorum Yazın