Anasayfa Bebek Hastalıkları Çocuklarda kekemelik nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda kekemelik nasıl tedavi edilir?

0 3257

Kekemelik ve Kekemelik Nedenleri

bebeklerde-cocuklarda-gerilimli-bas-agrisiKonuşmanın akıcılığı ve ritminin, duraklamalar, tekrarlar, uzatmalarla ve bazen bunlara eşlik eden beden hareketleriyle kesintiye uğramasıdır. Erken çocukluk döneminde başlayan kekemelik bozuklukları genellikle değişken bir seyir izler. Çocuğun konuşmasındaki takılmalar zaman zaman artar zaman zaman azılır ve hatta birçok çocukta tamamen geçtiği dönemler olur. Kekemelikteki bu dalgalanma ve değişkenlik çocuğu kez ebeveynlerin kafasını karıştırır ve aile beklemek ya da bir uzmana başvurmak konusunda kararsız kalabilir.

Kekemelik Tedavisi

Genellikle ebeveynler kekemeliğin iyice şiddetlendiği dönemde çocuğu bir uzmana götürme eğilimi gösterirler. Bu konuda yapılacak en doğru şey, çocuğun konuşmasında bir farklılık sezinlediklerinde vakit kaybetmeden bir dil ve konuşma terapistine başvurup, çocuğun kekemeliğinin tipi, şiddeti ve derecesine ilişkin bilgi almak, daha da önemlisi bu dönemde çok mühim olan çevresel düzenlemelere ilişkin uzmandan bilgi alıp, çocuğu takip etmek yönünde olmalıdır. Ergenlik ve yetişkinlik döneminde ise, kişiyi terapi alması yönünde zorlamamak, bu konuda ikna etmeye çalışmamak, kendi istediği zamanda bir konuşma terapisti ile çalışabileceğine ilişkin bilgi vermek yönünde olmalıdır.

Kekemelik Nasıl Geçer?

Üst düzey bir kekemelik söz konusu ise öncelikle ailelerin hemen bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Bu durum fizyolojik bir rahatsızlıktan kaynaklı da olabilir. Kekemeliklerin büyük oranı ergenlik dönemi ile birlikte %80 oranında iyileşmektedir. Kekemelik daha çok çocukluk döneminde, diğer insanlarla daha çok iletişim kurdukça iyileşme periyoduna girilebilmektedir.

Kaynak: Psikolog Özlem Akgün BİLGİLİ

Bu yazı, Bebekvegebelik.com sitesi için, kekemelik, kekemelik nasıl geçer, kekemelik tedavisi, kekemelik nedenleri, kekemelik tedavi merkezleri, kekeleyen çocuklar nasıl bir eğitim almalı, kekemelik türleri hakkında genel bilgi vermek amacı ile yayınlanmıştır. İzinsiz kopyalanması ve kaynak göstermeden başka site ve medya araçlarında kullanılması yasaktır.

Yorum Yok

Yorum Yazın