Anasayfa Bebek Hastalıkları Çocuklarda Uyuz ve Uyuz Tedavisi

Çocuklarda Uyuz ve Uyuz Tedavisi

bebeklerde-uyuz-tedavisiDeri altında yerleşen, yumurtlayan yengeç benzeri bir eklembacaklı mikroskobik parazitin yol açtığı kaşıntılı yaygın bir deri hastalığıdır.

Srcoptes scabiei hominis adlı bu küçük parazit 0,4 mm boyunda, 4 bacaklı ve yarı küre şeklindedir. Günde 0,5 ile 5 mm hızla derinin en üstündeki boynuzsu tabakası içinde tüneller açarak ilerlemeye devam eder. Dişisinin deri içinde açtığı tüneller, salgıladığı toksinler ve antijenik yapısından dolayı kaşıntı aşırı fazla olur.

Çocuklarda Uyuz ve Uyuz Bulaşması:
Temas yoluyla bulaşır. Hasta kişinin derisi ve/veya kullandığı elbise, havlu, çarşaf, battaniye vs. ile temas gerekir.

Çocuklarda Uyuz ve Uyuz Belirtileri :
Genellikle gece artan şiddetli kaşıntı, parazitin deriye girdiği yerde kızarıklık, deri altında açtığı tünele bağlı, deride ince kırmızıçizgiler, 1–2 mm’lik küçük, kırmızı ve kabarık çıkıntılar yapar. Tüneller küçük süt çocuklarında gözlemlenmeyebilirler. Ayrıca küçük bebeklerde, erişkin ve ergenlerden farklı olarak avuç içi, taban, saçlı deri ve yüzde de lezyona da rastlamak olasıdır.

Çocuklarda Uyuz ve Uyuz Tedavisi:
Uyuz tedavisinde parazit öldürücü cilt losyonları ve kremler yaygın olarak kullanılır. Bu kremler banyodan sonra sürülüp vücuttan temizlenmeden bırakılırlar ve ertesi gün tekrarlanır. Gerekirse 10 gün ara ile tekrardan kullanılabilir. Uyuz tedavisinde aşırı kaşıntı içinse antialerjik şurup ve losyonlar ile kortizonlu kremler kullanılması gerekebilir.

Uyuz tedavisinde ilaç kullanımı dışında elbise, yatak örtüleri, çarşaf ve çamaşırlar içinse uyuz hayvancığını öldürmek için yüksek sıcaklıkta uzun süre yıkama, yüksek sıcaklıkta yıkanamıyorsa kuru temizleme işlemleri de gerekir. Çamaşırlar yüksek derecede kurutma makinesinde kurutulmalı ve yine mümkün olan en yüksek derecede ütülenerek temizliği tamamlanmalıdır.

Doktorunuz gerekli gördüğü halde uyuz için aile tedavisi uygulanmasını da isteyebilir.

Yorum Yok

Yorum Yazın