Anasayfa Gebeliğe Hazırlık Gebe Kalmak – Yumurtlama Dönemi ve Hesaplaması

Gebe Kalmak – Yumurtlama Dönemi ve Hesaplaması

hamilelik-gebelik-saglik-kontrolleriYUMURTLAMA DÖNEMİ NE ZAMANDIR?
Her kadın, her bir yumurtalıkta, olgunlaşmamış 250.000 ile 400.000. arası yumurta (ova) ile doğar. Bir adet döneminden 14 gün önce, yumurta olgunlaşır ve döl yatağına salınır. Buna yumurtlama denir. Bir sperm bir kadının vücudunda 72 saate kadar yaşayabildiği halde, bir yumurta salındığında yaklaşık 24 saat yaşar. Genelde adet dönemi 28 günde bir oluşur, ancak bir çok kadının düzensiz adetleri, düzensiz yumurtlama dönemleri ya da başka sorunları vardır. Yani, yumurtlamanın oluşmasını sağlamak ve ne zaman oluşacağını tespit etmek, başarılı gebelik için çok önemlidir. Bu da aşağıdakiler ile mümkündür.

Temel vücut ısısını denetlemek – “ısı metodu”
Bir ay boyunca her gün ısınızı bir grafiğe kaydedin. Yumurtlama dönemi oluştuktan sonra, vücut ısısı 0,5°C artar. Yalnızca yumurtlamadan sonra ısı arttığı için, yumurtlamayı tespit etmek için kullanılamaz ve cinsel birleşme, artış olduktan hemen sonra yapılmalıdır. Okuma ve yorumlama zorlukları, bu yöntemin güvenilirliğini engelleyebilir.

Rahim salgısı değişiklikleri
Dönemin başında ve bitişinde salgı, yetersiz, yapışkan ve donuktur. Ostrojen seviyesi arttığı için (hemen yumurtlama döneminden önce), kaygan ve şeffaf olur. Bu verimli salgı sperme ve böylece döllenmeye uygundur. Bu bilgi. ısı metodu ile birlikte kullanılır.

Evde yapılan yumurtlama tahmin testleri
Yumurtlamadan önce, luteojenik hormon (LH) denilen bir madde miktarı oldukça artar. Evde yumurtlama tahmin testleri, adet dönemi sırasındaki bir kaç günde kadının idrarındaki LH miktarı tespit edilerek yapılır (kesin bir artış, en verimli dönemin yaklaştığını gösterir). LH artışını izleyen 2 ya da 3 günde cinsel birleşme yapmak gebe kalma şansınızı artırır. Bu tür evde tahmin testlerini eczanelerde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın