Anasayfa Gebelik Gebelik, Hamilelik, Doğurganlık ve Kök Hücre Tedavisi

Gebelik, Hamilelik, Doğurganlık ve Kök Hücre Tedavisi

kok-hucre-gebelikYumurtalığın en temel işlevlerinden birisi doğurganlıktır. Yumurtalıkta bulunan yumurta sayısının doğumla birlikte başlayarak giderek azaldığı kabul edilmiştir. Kadınlar belirli bir sayıda yumurta hücresi ile doğmakta ve yıllar içerisinde yumurta sayısı giderek azalmakta ve menopoz ile birlikte yumurtalıklarda yumurta hücresi bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavilerinde tedavinin başarısını en derinden etkileyen faktör, kadının yumurtalık kapasitesidir. Bu kapasitenin azalmasına bağlı olarak yumurtalıklardan yeterli yanıt alınamıyorsa tedavide başarı şansı belirgin olarak düşer ve bu da istenmeyen bir durumdur.

Son yıllarda gerçekleştirilen bir takım araştırmalarla yumurtalık içerisinde yumurta oluşturma kapasitesine sahip kök hücrelerin varlığı dikkat çekmiştir. 2004 yılında Harvard Üniversitesinde yapılan deneysel araştırmalar ile kemoterapi sonucu yumurtaları yok olan farelerin yumurtalık dokusunda kemik iliği kaynaklı yumurta üretebilen kök hücreler saptanmıştır. Yumurtalıklar içerisinde yer alan ve sayı kısıtlılığı bulunmayan bu hücreler, belirli şartlarda kültüre edildiklerinde yumurta hücresine dönüşebilmektedir. Dolayısıyla bu hücreler kök hücre görevi üstlenerek yeni bir yumurta hücresi kaynağı oluşturmaktadır. Bu çalışmaların klinik uygulamaya geçirilebilmesi için zamana ve daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmakla birlikte üreme tıbbının en önemli dogmalarından biri olan yumurta oluşumunun doğumdan önce tamamlandığı ve belli bir sayıda olup yenilenmediği görüşü sorgulanmaya başlanmıştır. Devrim niteliğinde sayılabilecek bu gelişmelerin kadınların doğurganlık ve menopoz gibi hayatlarının en önemli sayılabilecek dönemlerindeki sorunlara çare olabileceği açıkça düşünülmektedir.

Diğer bir önemli gelişme ise kök hücrelerden kadın ve erkek döl hücresi geliştirilmesi ile ilgili devam eden büyük araştırmalardır. Üremeye yönelik olmayan klonlama teknikleri ile elde edilen embryonik kök hücrelerin kültür ortamında gamet adı verilen döl hücrelerine dönüştürülmesi ile ilgili araştırmalar halen daha devam etmektedir. Yumurtalık içerisindeki kök hücrelerden yeni yumurta elde edilmesi veya klonlanmış embryonik kök hücrelerden yumurta veya sperm yapılması, gelecekte önemli teknolojik gelişmeler olarak klinik uygulamalarında yerlerini alana dek bugün uygulanmakta olan yöntemlerden faydalanılmalıdır.

Kaynak : Anne ve Bebek

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın