Anasayfa Gebelik Testi Gebelik (Hamilelik) Testleri Ne Zaman ve Ne Şekilde Yapılmalıdır ?

Gebelik (Hamilelik) Testleri Ne Zaman ve Ne Şekilde Yapılmalıdır ?

1 2841

gebelik-testi1Gebeliğin varlığı ne kadar erken öğrenilirse gebelik devamı ve takibi hakkında o kadar erken de karar verilebilir. Bu sebeple adet gecikmesi olan her bayan zaman kaybetmeden gebelik testi yapmalı veya yaptırmalıdır.

Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik ürününden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebelik hormonları kadının adetini keser ve kadın gebelik süresince adet görmez. Kanda ve idrarda bu hormonların belirlenmesi ile birlikte gebelik olup olmadığı anlaşılır. Kanda ölçülen gebelik hormonu yani B hCG daha henüz ortada bir adet gecikmesi olmadan önce bile gebeliği erken teşhis edebilir.

İdrarda yapılan testte ise genellikle 1-2 günlük bir gecikme ile gebelik saptanabilir. Eczanelerde  satılan ve kişinin kendi kendine uyguladığı testlerin güvenilirliği laboratuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu sebeple adet gecikmesi olan, gebe olduğunu hisseden ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlar da konunun uzmanı hekimlere danışmalı ve onun tavsiyelerine uymalıdır. Evde hamilelik testi idrar testi sonucu ile oluşan herhangi bir şüphede zaman kaybetmeden bir jinekolog’a başvurulmalıdır.

1 yorum

  1. ıddar testını, gebelık ıcın herhangı bı zamanda yapılıyormu yoksa özel bı gunu var mı

Yorum Yazın