Anasayfa Gebeliğe Hazırlık Gebelik ve Hamilelik Süresince Vücuttaki Değişimler

Gebelik ve Hamilelik Süresince Vücuttaki Değişimler

hamilelik-vucutta-degisimlerKadınlar hamile kaldıkları andan sonra, hormonlarında değişimlerle karşılaşırlar. Bu hormonal değişimin tek amacı, bebeğe güvenli ve büyümelerine elverişli bir ortam hazırlamaktır.

Bu değişimler beraberinde baş ağrısı, şişkinlik, kabızlık, nefes alma zorlukları, mide ve sırt ağrıları da getirebilir. Hamilelik, sadece fiziksel değişimler değil aynı zamanda duygusal yorgunluğa da sebep olabilir. Fakat birçok kadın tüm bu rahatsızlıkların hepsini değil sadece bir bölümünü yaşar ve doğumdan kısa süre sonra tüm bu rahatsızlıklar ortadan kalkar.

Hamilelikte salgılanan hormonların, ağırlaşan vücut kitlesi ve büyüyen rahmin bacak ve ayaklara ne gibi etkileri vardır?

Hamilelik süresince vücuttaki kan hacmi ortalama olarak %40 artar ve bu durum dolaşım sisteminin normaldan daha fazla çalışmasını sağlar. Kan hacminde oluşan bu artış dolaşımınızı bazen yavaşlatabilir ve bu durum sebebi ile hamileliğin sonlarına doğru oluşan bir miktar şişkinlik normal sayılmaktadır. Fakat elleriniz ve bileklerinizde oluşan şişkinlikler, ellerinizi 30 dakika yukarıda tuttuktan sonra azalmıyorsa kısa sürede doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Hamilelik süresince vücutta gerçekleşen değişimler için aşağıdaki yazıları okuyunuz:

Gebelikte – Hamilelikte Varis Oluşumu
Hamilelikte – Gebelikte – Doğum Çatlakları Oluşumu
Gebelikte – Hamilelikte Ödem Oluşumu
Hamilelik-Gebelikte Oluşan Fiziksel Değişimler

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın