Anasayfa Gebeliğe Hazırlık Gebelikte-Hamilelikte Sağlıklı Diyet ve Beslenme

Gebelikte-Hamilelikte Sağlıklı Diyet ve Beslenme

gebelik-hamilelik-beslenme-diyetGebelik sırasında dengeli bir diyet yapmak, bir endişe değil, zevk olmalıdır. Yediğiniz, bebeğinizin besini olacaktır, yani gebeliğinizin ilk gününden itibaren gerekli besinlerin yeterli deposunu oluşturacak besinler seçmelisiniz. Sağlıklı bir diyet sizin zinde kalmanızı, gebeliğin ve doğumun gerektirdiklerine yanıt vermenizi sağlar. Ayrıca bebeğinizi emzirmeyi seçerseniz, vücudunuzu da emzirmeye hazır hale getirecektir.

Gebelik ve Hamilelikte Besin Gruplarını Anlamak
Hiçbir besin grubu sağlık için çok gerekli değildir ve hiçbir besin tek başına vücudunuzun gerek duyduğu besinleri sağlayamaz. Dengeli bir diyet, yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içermelidir. Bunların hepsi beş ana besin grubunda bulunur ve bunların her biri önerilen, bazı günlük ölçülere sahiptir. Mümkünse günlük olarak, belli besin çeşitlerini ve bu grupların her birinden önerilen günlük bir dizi ölçü seçerseniz, sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmış olursunuz. Herhangi bir gruptan bir besini sevmiyorsanız (ya da gebelik sırasında bir nefret geliştirirseniz) endişelenmeyin, her zaman seçilebilecek başka sağlıklı seçenekler vardır.

Besinlerin Kalorileri ve Enerji Değerleri
Gebelik sırasında normalden daha fazla enerjiye gerek duyarsınız, ancak fiziksel etkinlik düzeyiniz ve metabolik seviyeniz yavaşlar. Bu da artan gereksinimlerinizi karşılar. Ortalama olarak, gebelik öncesi kilonuzu korumak için gerekli olandan yalnızca günde 200-300 kalori daha fazla almanız gerekir ve bu da yalnızca son üç ay için geçerlidir. (gebeliğin başlangıcında zayıfsanız, daha fazla kaloriye gereksinim duyabilirsiniz). Tüm besinler kalori içerirler. Şeker, yağ ve rafine besinlerde kalori oranı yüksek ancak besleyicilik oranı düşüktür. Diğerleri, örneğin tahıl ürünleri ya da meyve, göreceli olarak daha az kalorilidir, ancak çok besleyicidirler (kalorilerinizin çoğu bunlardan gelmelidir). Öğünlerinizin çoğunda, besin piramidinin en altındaki karbonhidrat grubunu temel alın. Bu besinler şişmanlatmadan doyurucudur, karbonhidrata ek olarak başka besleyiciler de içerir ve genellikle ucuzdurlar.

Ek kalorileri karşılamak için, öğünler arasında besleyici hafif yemekler de yiyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın