Anasayfa Gebelik Hamile Kalmayı Engelleyen Fiziksel Sebepler

Hamile Kalmayı Engelleyen Fiziksel Sebepler

hamile-kalmakÜreme yeteneği, yaradılışın insana sunduğu en önemli yeteneklerden biridir kuşkusuz. Günlük hayatlarda yüzeysel bir bakış açısıyla baktığımız zaman, gebelik / hamilelik oldukça sıradan bir olay gibi görünmesine rağmen, aslında işin doğrusu, dünyaya canlı bir varlık getirebilme imkanı oldukça karmaşık ve birbirine bağlı bir dizi olayın kusursuz çalışması ile gerçekleşebilmektedir.

Gebelik – Hamile kalmak için en yalın haliyle, anneye ait yumurta hücresi ile babaya ait sperm hücresinin buluşması, spermin yumurta hücresinin içine girerek onu döllemesi, döllenmiş olan ve artık embriyo dediğimiz oluşumun annenin üreme yolları içinde ilerleyip anne rahmine (uterus) yerleşmesi gerekmektedir. Bu mekanizmayı etkileyebilecek herhangi bir anormallik gebelik oluşumunu da engelleyebilmektedir.

Erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozuklukları ayrıca değerlendirildiğinde, gebeliğin oluşumunu engelleyen fiziksel nedenlerin neredeyse tamamının kadın üreme yollarındaki problemlerden kaynaklandığı görülür ve bu problemler gebeliği – hamile kalmayı engelleyen fiziksel sebeplerdir. Burada yumurtanın tüpler tarafından yakalanmasını etkileyebilecek ve embriyonun tüpler içinde ilerlemesini bozabilecek tüp problemleri en başta gelen sebepler arasındadır. Özellikle geçirilmiş enfeksiyonlar, karın ameliyatları sonrası oluşabilecek karın içi organların yapışıklıkları, endometriosis hastalığı gibi hamile kalmayı engelleyen fiziksel sebeplerden ötürü yumurta hücresi sperm hücresi ile buluşamayabilir ya da buluştuğunda döllenme gerçekleşse bile embriyonun anne rahmine ulaşması mümkün olmayabilmektedir. Bu da gebelik – hamilelik oluşumunu engeller. Anne rahminin iç tabakası olan endometrium tabakası da oluşan embriyonun yuvalandığı – yerleştiği yerdir. Bu bölgede var olan problemler de embriyonun yuvalanmasını engelleyerek gebelik – hamilelik oluşumunu engelleyebilmektedir. Bazı doğuştan rahim bozuklukları (çift rahim, rahim ortasında septum denilen perdenin olması, rahmin yarısının oluşmamış olması) ya da sonradan oluşabilen, rahmin yer kaplayan iyi ya da kötü huylu tümörleri (myomlar, polipler) ve endometrium tabakasının hafif ya da şiddetli formda yapışıklığının (asherman sendromu) varlığı gibi nedenler embriyonun yuvalanmasını engelleyerek gebeliği önlemektedir. Bunlarda gebelik – hamilelik engelleyen fiziksel sebepler arasında yer alabilmektedir.

Benzer Yazılar

1 yorum

  1. ben mol gebeliği yaşadım 5 ay oldu hamile kalmak istiyorum sorun olurmu tekrar yaşarmıyım bunu

Yorum Yazın