Anasayfa Gebelik Hamilelikte Alkol Tüketimi

Hamilelikte Alkol Tüketimi

hamilelikte-alkolYeni bir çalışma hamilelikte alkol tüketiminin tehlikesini bir kez daha ortaya koydu.

Manchester Üniversitesinde yapılan yeni bir çalışmada gebeliğin erken dönemleride orta ve çok miktarda alkol tüketen kadınlarda plasenta gelişimi ve fonksiyonlarının zarar görebileceği ortaya kondu. Bilindiği gibi plasenta doğuma kadar gelişmekte olan bebeğin tüm gereksinimlerini karşılayan geçici organ.

Orta (2/3 kadeh) ve çok (4-6 kadeh) alkol tüketen kadınların plasentaları labovatuar ortamında incelemiş ve bunlarda hücre gelişiminin yavaşladığı görülmüş.

Plos Öne dergisinde yayınlanan ve British Medical Association tarafından desteklenen araştırmada alkol ve bunun zehirli olan ana yıkım ürünü asetaldehitin gebeliğin ilk birkaç haftalık döneminde plasenta gelişimi üzerinde olan etkileri incelenmiş.

Orta ve ileri düzeyde alkol tüketiminin sonucu olarak plasentayı oluşturan hücrelerin gelişimi yavaşlamakla birlikte bebeğin anneye tutunmasını sağlayan hücre grubunda bir değişiklik saptanmamış. Düşük miktarda alkol tüketiminin ise (yarım ya da bir standart içki) gelişme ve işlevde bri probleme neden olmadığı görülmüş.

Araştırmacılar ayrice orta ve çok miktarda alkol alınmasının bebeğin beyin ve fizyolojik gelişiminde önemli bir role sahip olan Taurinişimli maddenin plasentadan geçişinde de azalmaya neden olduğunu fark etmişler. Azalmış taurin düzeylerinin ise bebeğin davranış ve fiziksel gelişimi üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiş. Araştırmacılar bu bulgunun alkolik annelerden doğan bebeklerdeki nörolojik bulguları açıklayabileceği sonucuna varmışlar.

Alkol ve asitaldehitin yüksek miktarlarda ulaştığında toksik etkileri olduğu bilinen bir gerçek ancak bu araştırma normal popülasyonda çok kolaylıkla ulaşılabilecek düzeylerin bile plasenta üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyması açısından önemli.

Gebeliklerin önemli bir kısmı plansız olarak gerçekleşiyor bu nedenle aslında endişe edilecek çok büyük bir durum yok ancak bebek planlayan ve bunun için denemelere başlayan kadınların içki tüketimi konusunda daha dikkatli olmaları yararlarına olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yazın