Anasayfa Gebeliğe Hazırlık Hamilelikte – Gebelikte – Doğum Çatlakları Oluşumu

Hamilelikte – Gebelikte – Doğum Çatlakları Oluşumu

dogum-catlaklariHamilelik kaşıntıları bacak ve karın bölgesinde daha sık görülür. Kaşıntılı çatlama neden ve nasıl oluşur?

Hamilelik süresinde bazı cilt değişiklikleri oluşabilir. Bu değişikliklerin büyük bölümü hormonal değişimler ile ortaya çıkar. Yüz bölgesinde görülebilen renk değişiklikleri, avuç içlerinde kızarıklık veya kaşıntılı deri döküntüleri nispeten daha daha az görülür. Büyük oranda hamile kadınlarda görülen bir diğer değişim ise karnın ortasından geçen siyah bir çizgi oluşumudur. Fakat anne adaylarını en çok rahatsız eden cilt değişikliği karında görülen küçük veya büyük cilt çatlaklarıdır. Ağrı veya acı vermezler fakat kaşıntıya sebep olabilirler. Hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal sebeplerle ortaya çıkabilirler. Çoklukla karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilmektedirler.

Gebelikte – Hamilelikte Çatlakların oluşmasında büyük sebep genetiktir. Siyah kadınlarda neredeyse hiç görülmezken, beyaz kadınlarda ise yaklaşık %75-90 oranlarda cilt çatlaklarına rastlanabilmektedir. Genetik dışında karın çatlakları için bir diğer risk faktörü ise ani ve aşırı derecede kilo almaktır. Hızla büyüyen karın bölgesi ciltte gerilmeye ve elastikiyet kaybına sebep olarak çatlak oluşmasını sağlar. Bu sebepten dolayı dengeli ve ideal sınırda kilo alınması çatlak oluşumunu da belli bir oranda engelleyebilecektir.

Kaşıntı ve çatlak bacak görünümüne karşı Gebelerin – Hamilelerin alması gereken önlemler ve uzmanların tavsiye ettikleri tedavi çeşitleri nelerdir?

Gebelik Çatlakları, hamilelik çatlakları, doğum çatlaklarının önlenmesinde alınabilecek en iyi önlem cildin nemini koruyabilmektir. Bu da dengeli ve sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile gerçekleşebilir. Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlakların engellenmesinde de ortaya çıkmaktadır. Dengeli beslenme ani ve aşırı derecede fazla kilo artışına engel olacağı için karın bölgesi cildinin olması gerektiğinden çok daha fazla gerilmesini engelleyecektir. Bu ani gerilme çatlak oluşumunda önemli nedendir.

Duş sırasında özellikle karın bölgesinin yumuşak bir sünger veya fırça vasıtasıyla dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak elastikliğinin korunmasına etkili olabilir. Gebelik çatlakları, doğum çatlakları ve bunların önlenmesi doğal olarak kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmektedir. Bu amaca uygun üretilmiş birçok ürün satılmaktadır. Fakat bunların çatlakları önlemedeki ve oluşmuş çatlakları gidermedeki etkinlikleri hala daha çok tartışmalıdır ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir ürün henüz mevcut değildir. Bunun yanısıra kullanımlarının gelişmekte olan bebeğe ve anne adaylarına olumsuz bir etkileri ise bulunmamaktadır.

Benzer Yazılar

1 yorum

Yorum Yazın