Anasayfa Gebeliğe Hazırlık İleri yaşta gebelik ve dikkat edilmesi gerekenler

İleri yaşta gebelik ve dikkat edilmesi gerekenler

fft99_mf1190201İleri yaşta gebelik ve dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça önemlidir. Özellikle son yıllarda ilk doğum yaşının ilerlemesi ile birlikte kadınların bu konuda öğrenmesi ve dikkat etmesi gerekenler ile ilgi bir yazıdır. ileri yaşta gebelik sakıncaları hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

Kadınların  çalışma ve sosyal hayat içerisinde  daha fazla yer almaları, eğitim süreçlerini  daha uzun tutmaları ve gelişen hayat şartları son 20 yıl içinde ortalama  gebelik yaşını oldukça yukarılara çekti. İleri yaşta  bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30′lu yaşlarını bekleyen  pekçok kadın mevcut. Tıptaki gelişmelere  paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler  de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal aldı. Uzun yıllar boyunca infertilite nedeni ile tedavi görüp de  çocuk sahibi olamayan pekçok çiftin kısırlık tedavilerinde sağlanan baş döndürücü başarılardan faydalanmak istemeleri de bu artışda önemli rol üstlendi. ABD’de 63 yaşında anne olan bir kişinin yazılı ve görsel basında yer alması yaşı ileri olup da bebek sahibi omaktan korkan kadınları yüreklendirdi.

İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde  olan anne adayları  anlaşılmaktadır. Yaş ile birlikte kadının gebe  kalma potansiyelinde azalma  başlar. 40′lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır. Doğal yöntemlerle gebe kalma şansının azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10 kadar arttırılabilir. Bu tedavide  önemli olan yumurtalıkların rezervidir. 40′lı yaşlarda gebelik planlanırken kişinin  genel sağlık  durumu da büyük öneme sahiptir. İleri  yaşta gebe kalan pekçok kadın sağlıklı bebekler dünyaya getirmesine rağmen komplikasyonlar açısından risk, genç anne adaylarına göre oldukça yüksektir.

Riskin hangi yaştan sonra arttığı  konusunda spekulasyonlar vardır. Yaygın olarak  kullanılan 35 yaş kriteri aslında tam olarak doğru değildir. Kadının gebe  kalma potansiyeli ve komplikasyon yaşama riski yaşla  birlikte değişiklk gösterir ancak bu riskler belirli bir yaşta aniden artmaz.

İleri yaş gebeliklerinde  en çokkorkulan komplikasyon kromozom anomalisi gösteren bebek doğurmaktır.Bunlardan en sık görüleni zeka geriliği ile birlikte bazı kalp  ve organ anomalileri içeren Down Sendromudur. Ancak gebnelik esnasında yapılan prenatal testler, özellikle amniyosentez ve korion villus biopsisi ile bu bebekler tanınabilir. Son  günlerde yararlılığı tartışmalı olsa da üçlü test’de Down Sendromu taramasında yardımcıdır.

İleri yaştaki anne adaylarını ilgilendiren tıbbi durumlar
Tüm insanlarda yaşla birlikte bazı hastalıkların  görülme sıklığında da artış olur. Bu hastalıklar arasında  en önemlileri ve en sık görülenleri şeker hastallığı ve hipertansiyondur.

Diabet: Genelde yaş  ile birlikte diabet görülme sıklığı artar. Özellikle tip 2  diabet adı verilen ve halk arasında yaşa bağlı şeker olarak bilinen durum gebelikte  bazı istenmeyen durumları bereberinde getirebilir. Diabetik anne adayları preeklempsi açısından diabetik olmayanlara göre daha yüksek risk altındadırlar.Yine  bu anne adaylarında düşükler, erken doğum, plaseta problemleri, ve ölü doğumlar ormalden daha fazla görülür.Diabetik annelerden doğan bebeklerde yenidoğan döneminde daha fazla probleme rastlanır.
Gebelik öncesi şeker hastalığı olmayan ileri yaşta anne adayları  ise Gestasyonel Diabet adı verilen gebeliğe bağlı şeker hastalığı açısından dikkatli olmalıdırlar. Gebelik takibi  esnasında kan şekeri daha sık aralıklarla kontrol edilmeli ve tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. Gestasyonel diabet tespit edildiğinde  çok yüksek bir oranda diet ile kontrol altına alınabilir. %15 vakada ise insülin tedavisi gerekli olur. Gebeliğin sonlanması ile birlikte diabet sorunu da ortadan kalkar. Nadiren gebelik sonrası diabet kalıcı hal alabilir.

Yüksek Tansiyon: Yaşla birlikte artan sıklıkta  görülen bir diğer durumda yüksek tansiyondur.Gebelik öncesi var olan ya da gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon  ani bebek ölümü,  plasentanın erken ayrılması gibi anne ve bebek hayatını tehlikeye atan sonuçlar doğurabilir. Yine eklempsi görülme  sıklığı ve dolayısı ile kalıcı hasar bırakan sinir sitemi bozuklukları olabilir.

Yaşla birlikte kanser de dahil olmak  üzere pekçok sistemik hastalığın görülme sıklığı artar. Bu hastalıklar  gebeliği olumsuz yönde etkileyebilir ya da tam tersi bu hastalıklar gebelikten olumsuz etkilenebilir. İleri yaştaki  gebelerin takibi bu nedenle çok daha dikkatli yapılmalıdır.

Gebelik ile ilgili durumlar
Çoğul Gebelik: Anne yaşının artması  ile birlikte çoğul gebelik şansında da artış olur.
Düşük: Düşüklerin en önemli nedeni  kromozomal anomaliler olduğu ve yaşla birlikte bu anomalilerin görülme sıklığı arttığı için ileri yaş anne adaylarında düşüğe yaklaşık  4 misli daha fazla rastlanır.
Anomali: Yaş ile birlikte özellikle down  sendromu başta olmak üzere kromozomal anomali riski artar.Ancak genetik geçiş göstermeyen yarık damak yarık dudak  gibi şekil anomalilerinin görülme sıklığında artış olmaz.
Dış Gebelik: Yaş ilerledikçe fark edilmiş  ya da edilmemiş pelvik enfeksiyon geçirmiş olma olasılığı artar. Her enfeksyon tüplerde belirli bir miktar hasar bıraktığından ve  yine yaşla birlikte tüplerin hareket etme potansiyeli azaldığından bu tür anne adaylarında dış gebelilk daha fazla görülür.
Plasenta: Yaşdaki artış ile birlikte  plasenta previa sıklığıda artar. Dolayısı ile kanama daha fazla görülür
Gelişme Geriliği: İleri yaşlarda dolaşım sistemini  bozan tansiyon ve şeker hastalıkları daha sık görüldüğünden bu annelerin bebeklerinde rahim içi gelişme geriliğine daha  sık rastlanır.
Erken Doğum: Gelişme geriliğine neden olan  etkenler erken doğuma da yol açabilir.
Sezaryen: İleri yaş annelerinde komplikasyonlar  daha sık görüldüğünden anne ve bebek hayatını kurtarmak için yapılan sezaryen operasyonlarına 2-3 misli daha fazla gereksinim olur.

İleri yaşta gebelik planlanırken

  • Yüksek tansiyon ve şeker  hastalığı gibi genel sağlık problemlerinin  kontrol altına alınması gerekir
  • Kilo fazlası var ise bu  verilmelidir. Şişman kişilerin gebeliklerinde  problem yaşama şansları daha fazladır
  • Özellikle folik asit içeren  vitamin haplarının alınması bebekte gelişmesi  muhtemel sinir sitemi anomalilerinin görülme sıklığını azaltır

İleri yaşta anne olma isteği pek çok sağlık riskini beraberinde  getirsede daha olgun olan kadının 20′li yaşlarındaki  gebelere göre çok daha gerçekçi ve bebeğine  daha fazla bağlı olma durumu da söz konusudur. Annelik her  yaşta güzeldir.

Bu yazı Dr. Alper Mumcu tarafından ileri yaşta gebelik ve dikkat edilmesi gerekenler, geç yaşta gebelik sakıncaları, geç yaşta hamilelik sakıncaları, ileri yaşta gebelik sakıncaları, ileri yaşta hamilelik sakıncaları hakkında genel bilgi vermek amacı ile yazılmıştır.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın