Anasayfa Bebek Hastalıkları JRA – Juvenil Romatoid Artrit – Çocukluk Çağı Romatizmal Eklem İltihabı

JRA – Juvenil Romatoid Artrit – Çocukluk Çağı Romatizmal Eklem İltihabı

juvenil-romatoid-artrit-tedavisi-belirtileriÇocukluk çağının romatizmal eklem iltihabı.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit Ana belirtisi:
Kronik eklem ağrısı, şişliği ve ısı artışıdır. Ağrı ve şişlikle giden tablo zaman zaman söner zaman zaman alevlenir. Ama bunlar olmaksızın uzun süren anlamsız ateşler veya sadece eklem şikayetleri sonrasında da JRA tanısı alan vakalar olmuştur. Ülkemizde 10.000 – 12.000 civarında JRA vakası bulunduğunu tahmin etmekteyiz.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit nedenleri nelerdir?
JRA’nın kesin nedeni hala tam olarak bilinmiyor. Otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Birçok otoimmün hastalıkta olduğu gibi, JRA’da da, kalıcı doku hasarı olmadan, erken tanı önemlidir.

Sözlüğe eklenecek: Otoimmün hastalıklarda, akyuvarlar vücuttaki bazı dokuların hücrelerini bakteri veya virüslerden ayırt edememekte ve kendi öz dokularını yabancı kabul edip onlara zarar vermektedir. Örneğin romatoid artritte eklem dokularına; Guilland-Barré sendromunda veya multipl sklerozda sinir hücrelerine; ITP’de trombositlere karşı reaksiyon gelişmektedir. Bunu tetikleyenin ise ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit çeşitleri:
JRA tek bir çeşit değil, bir grup hastalığı temsil eden bir isimdir. Çocuğunuzun birkaç çeşit JRA’dan hangisine girdiğini anlaşılması, tedavi ve yaşam kalitesi için de önemlidir. Kabaca çocuğunuzun ne kadar fazla sayıda eklemi hastalıktan etkileniyorsa hastalığın o kadar ağır ve şiddetli olduğunu; iyileşmenin de o kadar geç olacağını söyleyebiliriz.

Romatologlar tarafından yapılan sınıflamaya göre JRA – Juvenil Romatoid Artrit 3 çeşittir:
1. Oligoartiküler (Az sayıda eklemi ilgilendiren) JRA – Juvenil Romatoid Artrit: 4 ve daha az aysıda eklemde iltihap vardır. En çok tutulan eklemler diz ve el bilek eklemleridir. İlginç bir şekilde eklem bulgusu olmaksızın gözde iris denen bölgede de tutulum görülebilir. Bunun için JRA’lı hastalarda göz muayenesi de yapılmalıdır.

2. Poliartiküler (Çok sayıda eklemi tutan) JRA – Juvenil Romatoid Artrit: 5 veya daha fazla sayıda eklemde ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı ve ısı artışı olur. Vücut ağırlığına maruz kalan diz, bilek ve boyun eklemleri olduğu kadar ellerdeki küçük eklemlerde de belirti vardır. Zaman zaman ateş ve devamlı basıya maruz kalan yerlerde de deri altı nodülleri görülebilir.

3. Sistemik JRA – Juvenil Romatoid Artrit: Tüm vücutta belirtiler vardır. Yüksek ateş (özellikle gece artar), halsizlik, bitkinlik, döküntüler olur. Döküntüler birden sönüp yeniden çıkan gövdede yoğunlaşan soluk pembe ve kaşıntısızdır. Zamanla eklem belirtileri de başlar ve yerleşir.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit Belirtileri:
Başlangıçtaki eklem ağrıları belirsiz, müphem ve aile ve hatta doktorlar tarafından bile tam anlamlandırılamayacak hafif belirtilerdir. Zamanla diz, dirsek, kalça veya ayak bileği eklemlerinde ağrı, şişlik, tutukluk görülmeye başlar. Çıkıp sönen tipik döküntüler belirir. Gece ateşleri de hastalık hakkında ipucudur.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit Tanısı:
Genelde tablo oturunca tanı koymak daha kolaydır. Zor olan, başlangıçtaki belirtilerin bir JRA’ya benzediğini bilebilmektir. Ayrıntılı medikal hikaye ve muayene sonrasında bazı kan testleri ve filmlerle hem JRA tanısına yaklaşmak hem de JRA’yı taklit eden bazı başka hastalıkları ayırt etmek mümkün olacaktır.

[Tek bir kan testi veya filmle ile JRA tanısı konması mümkün değildir. Nasıl akciğer filminde astım görülmeze eklem filminde de JRA görülmez; kanında da JRA çıkması mümkün olmaz.]

JRA – Juvenil Romatoid Artrit için Yapılabilecek testler ve amaçları aşağıda sıralanmıştır:

  • Tam kan sayımı, CRP ve sedimentasyon hızı: Enflamasyonu gösteren parametreler aranır.
  • Kan kültürü: Kanda bakteri varlığı ve enfeksiyonu ayırt etmek için yapılır.
  • Kemik iliği alınması: Löseminin ayırt edilmesi için gerekebilir.
  • Romatoid aktör: Bazı JRA çeşitlerinde yükselir ama yüksek olmaması JRA olmadığı anlamına gelmez.
  • ANA: Anti nükleer antikor; vücudun kendi hücre çekirdeğine karşı geliştirdiği antikorlar olup otoimmünite delilidir. ANA pozitifliği durumunda göz tutulumu olasılığı daha fazladır.
  • Kemik sintigrafisi: Açıklanamayan kemik ve eklem ağrılarında yapılması gerekebilir.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit tedavisi nasıl olur?
JRA multidisipliner yaklaşımla çözülmesi gereken bir hastalıktır. İlaç tedavisi, eklem tutuklukları ve ağrıları için fizik tedavi, varsa kilo fazlalığı için diyetisyen ve kronik hastalıkla mücadele için de gerekiyorsa çocuk psikiyatrisi desteği bir arada yürütülür.

JRA – Juvenil Romatoid Artrit İlaçları:
Kortizon dışı enflamasyon ilaçları (İbuprofen başta olmak üsere) en hafif ilaçlar olup, kortizon tabletleri, eklem içi kortizon enjeksiyonları, sitostatik denen otoimmünite ve bağışıklığın vücutla mücadelesini durduran ilaçlar gerekebilir.

Kaynak: Uzm. Dr. Erdem UZUNOĞLU

4 yorumlar

  1. 5 yaşında oğlum var 8 ay önce oğluma juvenil romatoid artrit tanısı kondu 6 aydır metotraksat tedavisi alıyor sadece sağ diz kapağında şişlik vardı hala öyle neler yapabilirim

  2. 14 yaşındayım 9senedir tedavi görüyorum ona rağmen tüm eklemlerim tutuldu abatacept ilacını bekliyorum ilaç ne zaman gelir türkiye ye

  3. 15 yaşındayım haziran 2010 un sonunda topuklarımda ve dizlerimde ağrılar başladı 1 kaç kez doktora gittim fakat ergenlik ağrıları geçer denilerek geçiştirildi ve 5 ay önce Hacettepeye başvurdum. Buradada ilk başta sakroileit teşhisi konuldu ama 2 önce sakroileit olmadıgım ortaya çıktı şu an salazopyrin 0.5 gr.(günde 3 defa) ve voltaren 25 mg (üç defa) kkllanıyorum ama ağrılarım geçmek bilmiyor.Bu hastalık geçicimidir kalıcımıdır ilaçların yan etkileri nelerdir.Bununla ilgili bir açıklama olursa çok sevinirim…

Yorum Yazın