Anasayfa Gebelik Kanser – Kanser Tedavisi ve Gebelik – Hamilelik

Kanser – Kanser Tedavisi ve Gebelik – Hamilelik

kanser-gebelik-hamilelikKanser tedavisi sebebi ile doğurganlığı yitirme tehlikesine karşı modern tıp bilimi çeşitli alternatif tedaviler sunmakta. Yumurta ve yumurtalık dondurma işlemi ile ileri yaşlarda da bebek sahibi olabilmek artık mümkün.

Kadınlar sadece yaşlarının ilerlemesinden dolayı değil, farklı özel durumlardan dolayı da genç yaşta doğurganlık kaybı ve gebelik – hamilelik yaşayamam riski taşıyabilmektedirler. Ailesinde erken menopoz öyküsü olanlar, ameliyatla tek yumurtalığı alınmış olanlar, çocukluk veya gençlik çağı kanserleri nedeni ile kemoterapi veya radyoterapi uygulanmış olanlar, endometriosis nedeni ile yumurtalığından bir veya birden fazla operasyonla kist alınanlar ve kanser nedeni ile kemoterapi veya radyoterapi uygulanacak olan kadınlar bu doğurganlık yitimi ile gebelik – hamilelik yaşayamamaya örnek gösterilebilmektedir. Bazı kadınlarda ise herhangi bir risk sebebi veya şikayet dahi yokken yapılan jinekolojik muayeneler sonrası yumurtalık kapasitesinde azalma belirlenebilir.

Kadınlarda kanser tedavi ile birlikte, kemoterapi ve radyoterapiden sonra yumurtalık işleyişlerinde belirgin derecede azalma, regl görmeme durumu, adetten kısmen veya tamamen kesilme ve doğurganlığın kısmen veya tamamen yitirilmesi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bahsedilen bu olumsuz etki, tedavinin uygulandığı yaş ile doğru orantılı olup 30 lu yaşlardan sonra uygulanan kemoterapi ve radyoterapi sonrasında önlem alınmaması durumunda doğurganlık neredeyse tamamen kaybolmaktadır. 20 yaşından önce tedavi gören kadınlarda ve genç kızlarda, adetten tamamen kesilme oranları %17 ve kendiliğinden gebe kalma oranları %28 iken, 25 yaşından sonra aynı oranlar %90 ve %5’tir.

Kaynak : Lobo 2005

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın