Anasayfa Bebek Prematüre anemisi nedir, Tedavisi nasıl yapılır ?

Prematüre anemisi nedir, Tedavisi nasıl yapılır ?

premature-anemisi-tedavisiHemopoetik sistem yani kan yapıcı sistem, vücuttaki tüm kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Fetüste de kan yapıcı sistem yoğun bir şekilde çalışmaktadır fakat erişkin insandan farklı olarak kemik iliği dışında karaciğerde de kan yapılmaktadır. Fetüsteki kan yapımının bir diğer farkı ise ürettiği hemoglobin molekülünden kaynaklanır. Fetüsün ürettiği hemoglobin (Hgb F) erişkin kanında bulunan hemoglobinden (Hgb A) daha farklıdır. Bebeğin doğumundan sonra Hgb F azalıp yavaş yavaş Hgb A artmaktadır.

Ayrıca erişkinlerde de olduğu gibi bebeklerin alyuvar ömürleri de sonsuz değildir. Kandaki yaşlanan alyuvarlar ölürken yerine yeni alyuvarlar üretilmektedir. Ve yeni doğan bebeklerin alyuvar ömürleri erişkin insanların alyuvar özelliklerine göre daha kısadır. Prematüre bebeklerde ise bu durum daha vahimdir, alyuvar ömürleri normal bebeklere göre daha da kısadır ve yeni alyuvar yapımı ise daha yavaştır.

Kemik iliğinde yeni alyuvar yapımını uyarıcı EPO adlı hormona ihtiyaç vardır. Prematüre bebekler doğduklarında EPO miktarı hafifçe düşer, kan yapımı da buna bağlı olarak yavaşlar. Ayrıca prematüre bebeklerden tetkikler için sık sık kan alınması da anemiyi şiddetlendiren bir başka faktördür.

Sonuç olarak tüm bu sebepler bir araya geldiğinde prematüre bebeklerde anemi ortaya çıkar. Hafif anemi, bebekler için çok önemli olmazken ciddi anemilerde solunum yetmezliği ve kalp riski ortaya çıkabilmektedir.

Prematüre anemisi Tedavisi:

Bazı bebeklere kan nakli yapılması gerekmekteyse de, bazı bebeklere hastanede yattığı süre boyunca EPO verilmesi yetmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yazın