Anasayfa Gebeliğe Hazırlık Sigara ve Alkol Kullanımının Gebelik Üzerindeki Etkileri

Sigara ve Alkol Kullanımının Gebelik Üzerindeki Etkileri

gebelikte-sigara-ve-alkolSigara ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar gebelik elde etme şansını kesinlikle oldukça olumsuz etkilemektedir. Sigara içmeyen kadınlarda gebelik kazanma oranları ve sigara içen kadınlarda gebelik oranları karşılaştırıldığı zaman aradaki büyük fark herşeyi açıklamaktadır.

Sigara vücudumuzdaki birçok sistemi olumsuz olarak etkilediği gibi aynı zamanda üreme sistemlerini de kötü etkilemektedir. Sigara, damarların iç tabakası olan endotel üzerinde hasar yaratarak kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Tıpki kalp hastalıklarının oluşumunda sigara bu mekanizmayı etkileyerek kalp damarlarında sorun oluşturuyorsa kadınlarda yumurtalıklar ve endometriuma gelen kan akımını da bozarak yumurtalık kapasitesini ve yumurta hücre kalitelerini de etkilemekte, endometriumun embriyoyu yakalama ve yuvalanma yeteneğini azaltmaktadır. Bu nedenle sigara baş düşmanlarımızdan biridir ve sigara kullanımı gebelik şansını oldukça düşürmektedir.

Alkol de yine özelliklerle yumurtalıklar üzerinde olumsuz etki göstermekle beraber tüketimin belirgin olarak arttığı dönem ve durumlarda bu etki özellikle dikkat çekmektedir. Bunun yanında her türlü narkotik bağımlılık yapan keyif veren maddeler gebelik elde etmede ve gebeliğin sağlıklı sürmesi üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Sigara ve alkol kullanımı alışkanlığı olan kadınların gebelik sürecinden çok önce sigara ve alkol kullanımından uzaklaşmaları gerekmektedir. Gebelik ile birlikte bu alışkanlıklardan uzaklaşmak yerine gebelik sürecinden en az 5-6 ay öncesinde sigara ve alkol kullanımının tamamen bırakılması tavsiye edilir. Sigara ve alkol kullınımı terkedilerek gebelik, gebe kalma şansı artırılabilmektedir.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yazın